Antalya
09.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Elektrikte yerli kaynak yüzde 40 arttı
Elektrikte yerli kaynak yüzde 40 arttı

11. Türkiye Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı açılışında konuşan Bakan Fatih Dönmez, “Yenilenebilir kaynak kullanımını hızla artıyor.  Elektrikte yerli kaynakların kullanımında 4 sene öncesine göre yüzde 40’a varan bir artış var” dedi

HABER: Işık TUNÇEL

 

11. Türkiye Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF) Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleşti.  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açılışta yaptığı konuşmada,  “Yerli kömür dâhil yerli kaynak ısrarımızın altında yatan sebep elektrik faturası ile küresel petrol ve kur hareketleri arasındaki bağı koparmaya çalışmaktır. Gelinen noktada, küresel petrol fiyatları arttığı zaman 2 hafta içinde akaryakıt pompalarına, 3 ay ile 8 ay içerisinde doğal gaz fiyatlarına ve kademeli olarak da elektrik fiyatlarına sirayet ediyor. Bizim bu döngüyü kırmak için elimizde yerli kaynaklarımız var bunu çok iyi kullanmalıyız” dedi.

ELEKTRİKTE YERLİ KAYNAK KULLANIMI

Türkiye’nin yenilenebilir kaynak kullanımını hızla arttığına ve elektrikte yerli kaynakların kullanımında 4 sene öncesine göre %40’a varan bir artış sağlandığına dikkat çeken Dönmez, bu başarıların bu kadar kısa bir zamanda elde edebilmemizde en önemli 3 kaynağın güneş, rüzgâr ve yerli kömür olduğunu kaydetti.

YENİLENEBİLİR ENERJİ İSTATİSTİKLERİ

Bu sene içerisinde Türkiye’de bu kaynaklar bazında bazı istatistikleri de paylaşan Bakan Dönmez, “Bu sene ilk defa Türkiye’de günlük elektrik üretimi Ağustos-Temmuz döneminde 1 TWh/gün seviyesini geçti. Ağustos ayında yine saatlik elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların tüm üretimdeki oranları %50 seviyesini yakaladı ve geçti. Yani Türkiye’de Haziran’da ilk defa test ettiğimiz saatlik yenilenebilir oranında %50 rakamını Ağustos ayında geçtik. Günlük yenilenebilir üretim oranlarında ise Haziran ayının ilk haftasında %45 ile çok yüksek bir orana eriştik. Rüzgârda yine bir rekor yılı oldu. Eylül ayının son haftasında rüzgâr üretiminin saatlik bazda %20’leri geçtiği saatleri gördük. Fakat bu ender dönemler maalesef tüm seneye yayılmıyor. Bugün elektrik şebekemiz de belirli aylarda çok yüksek kapasiteyle diğer aylarda ise daha düşük kapasitede çalışan yenilenebilir kaynaklardan etkileniyor. Bu etkileri azaltmak için de yerli kömürümüz var. Yine yerli kaynaklarımızdan linyitte, kömür santrallerimiz 2013-2018 döneminin en yüksek üretim rakamlarını gördüler. Bu sene eğer yağışlar ve su seviyeleri de iyi olsaydı, %55 yerlilik oranını yakalamamız hayal değildi. Yerli kömürden elektrik üretimi son senelerdeki ortalamanın %21 üzerinde. İnanıyoruz ki önümüzdeki dönemde çok daha iyi bir noktaya ilerleyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

VATANDAŞLARA KIŞ UYARISI

Konuşmasını bitirirken, vatandaşlara da yaklaşan kış sebebi ile bir uyarıda bulunan Dönmez, “Yaklaşan kış günlerinde, kombi bakımlarınızı ve baca temizliklerinizi yaptırın. Can ve mal güvenliğiniz bizler için her şeyin önünde. Kombi ayarlarınızda yardım alın” dedi. Enerji piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz,  Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EİF)’de yaptığı konuşmada, “Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bugünlerde enerji sektörümüzün vites düşürmesi söz konusu olamaz” dedi.

EĞİTİM OLDUKÇA ÖNEMLİ

Uluslararası çok sayıda firmanın katılım gösterdiği EİF’de konuşan Enerji piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz , “Türkiye’de özellikle enerji konusunda yatırım yapanlar kaybetmeyecek. Zaman zaman küresel ekonomik saldırılara maruz kalıyoruz ancak bu motivasyonumuzu düşürmemeli. Enerji sektörünün vites düşürmesi söz konusu değildir” diye konuştu.  Yılmaz, Türkiye’nin enerji gücünün bugün itibariyle 90 bin megavata ulaşmış bir kurulu güce sahip olduğunu belirterek,  “Bu kurulu gücün yarısı yenilenebilir alanlara ait. Bugün halkımız da güneşini kendi üretiyor ve komşusuna satabiliyorsa bu bize önemli bir ışık sunmaktadır. Karar süreçlerinden operasyona kadar her süreçte personellerin de eğitimi oldukça önemlidir” dedi.

DOĞALGAZ MUTLU ETTİ

 Mustafa Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasasının 1 Eylül itibariyle faaliyete başlamasının üzerinden daha henüz iki ay geçmesine rağmen kayda değer gelişmelerin gözlemlenmesi dikkat çekicidir. Dönüp baktığımızda; 2 ay içinde yapılan piyasa işlemlerine ilişkin veriler ve aldığımız geri bildirimler, doğal gaz piyasasının geleceği için hayli umut verici. Ekim ayı sonu itibariyle 43 şirket, piyasada ticaret yapmak üzere EPİAŞ’a kayıt yaptırmıştır. Bu dönemde dolar kurunda yaşanan düşüşün de piyasada yapılan ticarete olumlu etkisi olduğunu görmekteyiz. STP’de Eylül ayı sonu itibarı ile gerçekleştirilen toplam işlem hacminin 115.196.000 TL olduğunu,  Ekim ayı sonu itibarı ile gerçekleştirilen toplam işlem hacminin 316.637.157 TL olduğunu yani yaklaşık 3 katına çıktığını görüyoruz. Doğal gaz borsasında işlem hacmi 3 kat arttı.  Çevreye duyarlı akıllı şebeke alt yapısını el birliği ile kuracağız. Cumhuriyetin 100. Yılında bu hedefi gerçekleştirmiş olacağız”.

DİLEK: ENERJİMİZİ FARK ETMELİYİZ

EİF Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Dilek, bu yıl on birincisi düzenlenen Türkiye Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılış konuşmasında, “Dünya’nın en büyük ilk 10 ülkesi olmak için çalışıyoruz” dedi.  Bu yıl 11’ncisi düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın sloganlarını “enerjini fark et” ve “enerjini paylaş” olarak belirlediklerini açıklayan Dilek, “Enerjimizi fark etmeliyiz (es)... Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarımızı, sahip olduğumuz potansiyeli fark etmemiz durumunda kaynaklarımızı daha etkin kullanacağımız şüphe götürmez” diye ekledi.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: