Antalya
08.11.2018
A
POLİTİKA , YAŞAM
OHAL Komisyonu lağvedilsin
OHAL Komisyonu lağvedilsin

KESK Antalya Şubeler Platformu temsilcilerinin Güllük Postanesi önünde yaptıkları basın açıklamasında OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonun lağvedilerek, ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi istendi. 

KESK Şubeler Platformu'nun bildirisini okuyan Tüm Bel Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt, "OHAL İnceleme Komisyonunun karar vermiş olduğu dosyalar da dâhil olmak üzere hiçbir aşamada açık ve şeffaf bir faaliyet yürütmemektedir. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonun lağvedilmesini, ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesini; sosyal, ekonomik ve özlük haklarımızın tam tazmini için Cumhurbaşkanlığının ilgili yasal süreci başlatmasını talep ediyoruz" dedi. KESK'e bağlı sendika üyeleri, konuyla ilgili matbu dilekçeleri imzalayarak faks yoluyla Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiler. 

 

ADİL YARGILAMA HAKKI

KESK'in eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı'na ilettiği talep metninde, "OHAL KHK’sı ile gerçekleşen ihraçların hiç birinde kamu emekçilerine savunma hakkı tanınmamıştır. OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu çalışma usul ve esasları doğrultusunda incelediği ve incelemekte olduğu dosyaların hiç birinde başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedirler. Bu hali ile komisyonun varlığı uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve ilgili mevzuatlarda yer alan savunma ve adil yargılanma hakkına engel teşkil etmektedir" denildi.

 

EMEKLİ SEN DE ORADAYDI

KESK'in açıklamasının ardından bir açıklama da DİSK'e bağlı Emekli Sen yönetiminden geldi. Emekli Sen Şube Başkanı Belkıs Özgen, sendikalarıyla ilgili kapatma kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdıklarını belirterek, "Kapatma kararıyla karşı karşıya kalmış olan üyesi olduğum sendikamın, benim de içinde bulunduğum 12 milyon emeklinin yaşam standardının iyileştirilmesi, ömürlerinin bundan sonraki yıllarında mutlu bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yapması için gerekli çalışmaları yapması engellenmektedir. Sendikamızın başvurusunun biran önce sonuçlandırılmasını ve Türkiye Cumhuriyeti yönetiminin örgütlenme özgürlüğü ihlallerine son verilmesini istiyoruz" diye konuştu. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: