Antalya
01.11.2018
A

"İmar barışı" adı altında gerçekleştirilen imar affı  için başvuru süresi yıl sonuna kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yapılan açıklamada, "31  Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmasına, 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun geçici 16'ncı maddesi gereğince karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

YAŞANMAZ HALE GELECEK

"Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar"a "yapı kayıt belgesi" verilmesinin kaçak yapı ve kaçak yapılaşmanın bundan sonrası için de meşrulaştırılması anlamına geldiğini bu köşede birkaç kez yineledik. Vergi borçları, SGK prim borçları gibi borçların her seçim dönemi öncesinde yapılandırılması, borç ödememeyi nasıl yapılandırma sonrası için de bir alışkanlık haline getiriyorsa; kaçak yapı yapmayı, kaçak yapılaşmayı da bir alışkanlık haline getirecektir. Bunun sonucu zaten plansız olan; eciş bücüş caddeleri, sokaklarıyla yaşanmaz hale gelen şehirleri daha da yaşanmaz hale getirecektir.

 

YARGIDAN UMUDU KESTİK

Buna da razı olmuş; hiç değilse birinci, ikinci derece sit alanlarındaki yapılarla ilgili af konusunu yeniden ele alın demiştik. Vatandaş olarak bizim sesimizin kaale alınmamasında garipsenecek bir durum olmayabilir. Ama, konunun uzmanı meslek odaları  işin ciddiyeti, yanlıştan dönülmemesi durumunda doğacak tehlikeler konusunda uyarılarını yaptı. Uyarıyla yetinmedi; imar affının anayasaya aykırı olduğunu belirtip konuyu yargıya taşıdı. Yargıdan bir sonuç çıkar mı? Ülkede yaşayanların çoğunluğu gibi ben de Türkiye'de bağımsız yargının ruhuna Fatiha okundu diye düşünüyor; yargıdan hukuka uygun bir sonuç çıkacağına inanmıyorum.  

 

HİÇ DEĞİLSE ONLAR İÇİN

Bu noktada kötünün daha az kötü olanını istemek mantıksız olmayabilir. Manavgat Belediye Başkanı, Side'nin göbeğindeki ucube apartmanlardan söz etmişti. Bu ucubelerden bir o kadar da Kaleiçi'nde de var. Sadece Side'de, Kaleiçi'nde değil, Türkiye'nin her yerinde, adı sit ya da tarihi alan, her yerde, ülkenin dört bir bucağında bunlar ziyadesiyle mevcut. Hiç değilse bunlar için, Hazine arazisine konteyner kondurup "yapı kayıt belgesi" almak isteyenler, almış olanlar için  doğru neyse onu yapalım, imar ihlalini bu noktaya varana dek sulandırmayalım.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok