Antalya
27.10.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Türkan Şoray’ı ağlatan açılış
Türkan Şoray’ı ağlatan açılış

Muratpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kendi adını taşıyan kültür merkezinin açılışına katılan Türk sinemasının Sultan lakaplı yıldızı Türkan Şoray, gözyaşlarına hakim olamadı. Şoray, “Hayatımın en mutlu anını yaşıyorum. Ölene kadar bu gururu taşıyacağım” dedi.

Muratpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen Türkan Şoray Kültür Merkezi, Türk sinemasının usta ismi Türkan Şoray’ın katılımı ile açıldı. Açılışa, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın yanı sıra KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP milletvekilleri Çetin Osman Budak, Cavit Arı, Aydın Özer, bir önceki dönem milletvekillerinden Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Süleyman Özer, Antalya Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile vatandaşlar katıldı.

OLMASA EKSİK KALIRDI

Kültür merkezinin açılış töreninde konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa’da dört buçuk yıl içerisinde birçok projeye imza attıklarını hatırlatarak, “Ama burası olmasa bir şey eksik kalırdı. Bu temel eser olmasa bir bakış açısının yeterince yansıtmamış olurdu. Buna ihtiyacımız var. Estetik bir bakış açısı, insanı daha hoşgörülü kılar. Hayata bir başka bakar. O nedenle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur’ demiştir.  O nedenle, Cumhuriyet’le birlikte estetik ve sanat, hayatımızın temel şartını teşkil eder. Bu vesileyle hepinizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şimdiden kutlu olsun” diye konuştu.

BU GRURU TAŞIYACAĞIM

Ümit Uysal’ın konuşmasının ardından sahneye gelen Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray, mutluluk gözyaşları döktü. Hayatının en mutlu anını yaşadığını belirten Şoray, “Sevgili sanatsever, Antalyalılar, sevgili Sayın Başkanım Ümit Uysal, bu güzel günü benimle paylaştığınız çok teşekkür ediyorum. Beni o kadar mutlu ettiniz ki. Sevginizle, hayatımın gerçekten en mutlu anını yaşıyorum” dedi. Konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalmış bir milletini hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözüyle sürdüren Şoray, “Benim yılarımın, emeğimin takdir edilmiş olması ve kültür merkezine adımın verilmiş olması bana gururların, mutluluğun en büyüğünü yaşattı. Ölene kadar bu gururu taşıyacağım” ifadelerine yer verdi.

FİLMİ BİRLİKTE İZLEDİLER

Açılış töreni, Türkan Şoray’ın başrolünde oynadığı ve Türk sinemasının klasikleri arasında yer alan Selvi Boylum Al Yazmalım gösterimiyle devam etti. Filmi Türkan Şoray ve Başkan Uysal, salonu dolduran Antalyalılarla birlikte izlerken film gösterimi öncesi Muratpaşa Belediyesi’nin kadına yönelik şiddete karşı sürdürdüğü çalışmaların simgesi Al Yazma dağıtıldı. Müzeyyen YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: