Antalya
26.10.2018
A
GENEL , ADLİYE , GÜNCEL
Baroda stajyer kota krizi
Baroda stajyer kota krizi

Antalya Barosu genel kurulunda alınan kararla stajyer avukat başvuruları 400 ile sınırlandırıldı. Karara karşı çıkanlar uygulamayı ‘eşitlik ilkesine aykırı’ bulurken, kararı destekleyenler bu yöntem ile avukatlık mesleğinde kalitenin artacağı görüşünde

 

Antalya Barosu’nun hafta sonu yapılan genel kurulunda stajyer avukat başvurularına kota getirilmesine ilişkin maddenin az bir farkla kabul edilmesi avukatları ikiye böldü. Bazı avukatlar kararın hukukun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade ederek ret oyu kullanırken, bazıları da Antalya Barosu’nun fiziki koşullarının giderek artan stajyer avukata eğitim vermeye yeterli olmadığını savunarak kararı yerinde buldu.

KARAR, LONCA HAYATINA DÖNÜŞ

Stajyer avukatlara yönelik getirilen kotaya ilk tepki avukat Mustafa Şahin’den geldi. Stajyerlik kotasının avukatlık mesleğine müdahale olduğunu savunan Şahin, “Staj yürütme kurulu önerisi ile Baro yönetim kurulunun genel kurul gündemine taşıdığı madde ne yazık ki ‘lonca hayatına’ dönüş özlemlerini hatırlattı” açıklamasında bulundu. İlgili maddenin genel kurulda birkaç oy farkla geçtiğini hatırlatan Şahin, “4 bin avukatın yerine 300 avukat karar verdi. Bu durum yeni yönetim kurulu tarafından uygulamaya konulmaz diye umuyorum” dedi.  Şahin, TBB başta olmak üzere barolardan beklenenin yasal koşulları yerine getiren stajyerlerin herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmaksızın adliye ve avukat yanındaki stajlarını tamamlamalarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

ÇÖZÜM: AVUKATLIK SINAVI

OHAL KHK'si ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım, kararın bir ön hazırlığı olmadığı görüşünde. Kararın hukuksal bir dayanağının olmadığını ifade eden Yıldırım, “Antalya Barosu’na kayıtlı 4 bin 136 meslektaşımız var. Genel kurulda 300 meslektaşın katılımıyla geçti önerge. Bu yüzden de çok etik bulmuyorum” dedi. Hukuk Fakültelerin çoğalması ile mesleğe giren avukat sayısındaki artışın kararın alınmasını etkilediğini belirten Yıldırım, çözümün Avukatlık Sınavı olduğunu savundu. 

ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Avukat Tuncay Koç da, kararın sağlıklı tartışılmadan kabul edildiğini savundu. Koç, “Karar, Anayasaya ve hukukun eşitliği ilkesine aykırı” dedi ve konunun çözümü için Türkiye Barolar Birliği ile Yüksek Öğretim Kurumu işbirliğinde hayata geçirilecek Avukatlık Sınavını işaret etti. 

KOTAYA GEREKÇE: AVUKAT ARTIŞI

Diğer yandan Stajyer avukat kotasına ilişkin önergeyi genel kurul gündemine taşıyan Antalya Barosu bünyesinde bulunan Staj Yürütme Kurulu Başkanı Süleyman Akıncı, karara gerekçe olarak son dönemde artan avukat sayısını gösterdi. Türkiye'de hukuk fakültesi mezunu sayısının gün geçtikçe artmasına dikkat çeken Akıncı, Antalya Barosu’nun fiziksel koşullarının sel gibi gelen stajyer avukatları yetiştirme konusunda yeterli gelmediğini kaydetti. Antalya Barosu’na geçen yıl 600’ün üzerinde başvuru yapıldığını hatırlatan Akıncı, bu sene bu sayının binlere ulaşacağını öngördüklerini, bu yüzden de böyle bir karar aldıklarını bildirdi.

KOTA İÇİN 400 BİLE FAZLA

Antalya Barosu’nun iyi avukat yetiştirme konusunda iddialı olduğunun altını çizen Akıncı, “Bizim staj eğitim merkezimiz var. Burada bir ay boyunca staj okulumuz açılıyor. Staj okulu açıldığı zaman stajyerlerimize eğitim veriyoruz. Salonumuzun kapasitesi 150 kişilik olmasına rağmen bu sayının çok üzerinde avukata eğitim veriyoruz. Bu yüzden kota koyduk” dedi. Gelinen noktada baronu kaynaklarının sel gibi gelen stajyerlere eğitim vermeye yeterli gelmediğini belirten Akıncı, “İyi avukat yetiştiremiyoruz bu şekilde. Biz de baromuzun şartlarına göre bir rakam belirledik. Aslında bu rakam bile fazla” dedi.

AMAÇ KALİTELİ AVUKAT YETİŞTİRMEK

Stajyer başvuru kotası konmasının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünen avukatlar olduğunu da belirten Akıncı, “Anayasanın 24. Maddesi de ‘İdare kendi imkan ve kaynakları ile sorumlu’ diye bir ibare var. Diğer taraftan Avukatlık Kanunu, Baronun gözetiminde ve denetiminde stajın yapılması gerektiğini emrediyor. Konuyla ilgili yasada muallaklık var. O yüzden tartışmaya açık bir konu. Biz de bu tartışmaların olacağını biliyorduk. Amaç gençlerin önünü kesmek, baroya katılımı engellemek değil. Bir avukat başka baroda stajını yaparak nakil yoluyla gelebilir. Buna kota koymadık. Daha kaliteli eğitim alınmasını sağlamak tek amacımız” dedi. 

ANTALYA BAROSU –MIŞ GİBİ YAPMAZ

Antalya Barosu Genel Sekreteri Özhan Karazeybek de, kararı Türkiye Barolar Birliği’nin yayınladığı stajyer avukat başvuruların genel kurullarda belirlenebileceğine yönelik dilekçesine dayandırdı. Karazeybek, Antalya Barosu’nun teknik ve fiziki koşullarının her geçen gün artan avukatları yetiştirmeye yeterli gelmediğine dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Antalya Barosu stajyer eğitimini kaliteli vermeye özen gösteren bir barodur. Bu yüzden bizler –mış gibi yapmayı tercih etmiyoruz. Eğitim alan her avukatın yeterli olması için mücadele veriyoruz. Kararımız bu yüzden alınmıştır.”

GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ: SORUN KOTA DEĞİL

Antalya Barosu bünyesindeki Genç Avukatlar Meclisi Başkanı Yasin Orçun Kuzucu da “Hafta sonu yapılan genel kurulda meclisimiz görüşlerini açıklamıştır. Çıkan karar doğrultusunda kurulacak olan platforma genç avukatlar meclisi olarak desteğimizi vereceğiz. Sorun tek başına kota ile çözülemeyecek olup temelinde hukuk eğitimi veren üniversitelerin seviyelerinin arttırılması, hukuk öğretimine girmek için taban puanın yükseltilmesi ve Avukatlık sınavının getirilmesi için çalışmalara katkı koyacağız” dedi. Müzeyyen YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: