Antalya
20.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Yürek parçalayan hikayeler
Yürek parçalayan hikayeler

İhtiyaç sahibi kadınlara ve çocuklara yardım etmek için 3 yıl önce kurulan Kadının Sesi Platformu’nun Başkanı İnayet Öztürk Yücetaş, özellikle aile içi istismara uğrayan çocuklar ile eşi tarafından şiddet uygulanan kadınların hayat hikayelerinin içler acısı olduğunu söyledi

 

Antalya’da 3 yıl önce kurulan “Kadının Sesi Platformu” ismini tescilletti. Platform Başkanı İnayet Öztürk Yücetaş, mağdur bayanlara yardım edebilmek için kurdukları oluşumun bu yıl 20 projeye imza attığını belirtti.  Sorunu olan bayanlara yardım edebilmek için kurulan platformun önceliğinin çocuklar, kimsesizler ve yaşlılar olduğunu belirten Başkan İnayet Öztürk Yücetaş, “Mağdur bayanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kış mevsiminde çocukların üşümemesi için atkı ve bere dağıttık. Çeşitli aralıklarla oyuncak, bayramda bayramlık dağıttık. Bu yardımları onkoloji servisinde tedavi gören çocuklar üzerinde yoğunlaştırdık. Her ay huzurevi ve onkoloji ziyareti yapıyoruz. Ramazan ayında iftar paketleri dağıtıp, ailelerle birlikte iftar yapıyoruz. İhtiyaç sahiplerine sadece Ramazan ayında değil, sık sık erzak dağıtıyoruz” dedi.

KİTAP KAMPANYASI SÜREKLİ

Mağdur bayanların genellikle eşinden ayrılmış veya hasta bireylerden oluştuğunu belirten Öztürk, “Bu yıl 23 Nisan’da Türk Bayrağı, Atatürk tşörtü ve oyuncak dağıttık. Orman Haftası’nda her yıl fidan dikimi yapıyoruz. Anneler günü etkinliğimizi Huzurevi’nde gerçekleştiriyoruz. Burs vermek isteyen arkadaşlarımız, ihtiyaç sahibi çocuklara yardımda bulunuyor. Kitap kampanyamız sürekli var. Özellikle Doğu illerindeki okullara sık sık kitap gönderiyoruz. Eşimin görevi nedeni ile daha önce Van’da bulunduk, kendim Kilisliyim ve erkek kardeşim Kilis’te bir okulda müdür. Diğer kardeşim Şanlıurfa’da bir okulda müdür. Onların da katkıları ile ihtiyaç sahibi okulları belirliyoruz” şeklinde konuştu.

DÜĞÜN VE ASKERLİK

İhtiyaç sahibi kadınların ve çocukların sosyal medyadaki sayfaları ve şahsi telefonundan kendisine ulaşabileceğini belirten Öztürk, şunları söyledi: “Ben ressamım ve sergiler açıyorum, ancak son yıllarda bu yardım kampanyalarına ağırlık veriyorum. Antalya merkezde benimle birlikte 30 aktif üyemiz var. Geçen yıl 12, bu yıl 16 engelli kıza düğün yaptık. Otistik, down sendromlu ve şizofren kızlara, ailelerinin de talebi ile düğün yaptık. Gelinlik aldık, kına organizasyonu yapıldı, salonda iki gönüllü sanatçı ile düğün yaptık. Bunun üzerine rehabilitasyon merkezindeki erkek çocuklardan askerlik talebi geldi. Kendilerine bir günlük üniforma giydirip askerlik yaptırdık”.

İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUKLAR

Nihai amaçlarının tek bir mağdur kadının kalmaması olduğunu belirten Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “İçler acısı hayat hikayeleri ile karşılaşıyoruz. Aile içi istismara uğrayan çocuklarla da ilgileniyoruz. Erkek çocuklar çok hırçın oluyor ve başedemiyoruz. Ancak kız çocuklarını alıp ne yapmak istiyorlarsa onu yapıyoruz. Gün boyu eğlendirip, günün sonunda baştan aşağı giydiriyoruz. Her bir gönüllü annemiz, bir kız çocuğu ile ilgileniyor. Antalya merkezde aile içi istismara uğrayan 30 çocuk tanıdım ve Antalya’da tahminlerden çok daha fazla istismar olayı yaşanıyor”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: