Antalya
18.10.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL , EĞİTİM
Kaydı ve takibi yapılmayan 42 milyon 290 bin nerede?
Kaydı ve takibi yapılmayan 42 milyon 290 bin nerede?
 

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı Sayıştay Denetleme Raporu sonucunu açıklayan Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, kaydı ve takibi yapılmayan 42 milyon 290 bin TL olduğunu kaydetti

 

 Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık Eğitim-İş Antalya Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısı ile 2017 yılı Milli Eğitim Bakanlığı Sayıştay Denetleme Raporunu açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin yağmalandığını iddia eden Balık, yönetmeliklere aykırı işlemlerin de ortaya çıktığını belirtti.  Mehmet Balık, Sayıştay raporuna göre AB ve UNICEF gibi uluslararası fonlarla yürütülen projelerin harcamaları için açılan bazı hesapların ve bu hesaplardan yapılan işlemlerin kayıtlı olmadığını ve takibinin yapılmadığını savunarak, “Sayıştay raporu, muhasebeleştirme işlemlerinin yönetmelikte sayılan esaslara uygun olmadığını hatta aykırı olarak hesap açılıp işlem yapıldığını ortaya koymaktadır” dedi. Kaydı ve takibi yapılmayan paranın 42 milyon 290 bin Avro olduğunu belirten Mehmet Balık, projelerin bütçeleri, muhasebe birimi dışında, yetkisi bulunmayan kişilerin talimatlarıyla yönetmeliklere aykırı kullanıldığını savundu. Balık ayrıca Sayıştay raporlarını işaret ederek 20 milyar 466 milyon TL de ödenek üstü harcama yapıldığını söyledi.

 

YETKİSİZ KİŞİLERİN AÇTIĞI HESAPLAR

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlükleri adına yetkisiz kişilerce çok sayıda banka hesabı açıldığına da dikkat çeken Mehmet Balık, bu hesapların kurumun muhasebe ve mali yönetim sistemine dahil edilmediğini savundu. Bakanlığın mali tablolarında da bu gelir giderlere yer verilmediğini dile getiren Balık, “Bu hesapları açanlar kimlerdir? Kamunun kaynakları bu hesaplar tarafından nasıl işletilmiş ne için harcanmıştır?” diye sordu. Bu tür hesapların tespit edilerek kapatılması gerektiğini ifade eden Balık, Sayıştay raporunda da yer aldığı gibi gelecekte bu tür uygulamalara imkan vermeyecek önlemler alınmasının yerinde olacağını kaydetti.

 

EĞİTİM BÜTÇESİ OTEL VE YOLLARDA HARCANDI

 

Sayıştay raporuna göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırımlar için ayırdığı 10 milyar TL bütçenin çalıştay, fuar, ödül töreni gibi etkinliklere ayrıldığını vurgulayan Balık, “Bakanlığın bazı birimlerinde yatırım projelerinin giderlerinin yüzde 80’i hatta yüzde 90’ları aşan kısımları çalıştay gibi etkinliklerin yolluk ve organizasyonu için kullanılmıştır. Ulusal ve uluslararası toplantılarda otel ve yol masrafları için su gibi para harcanmış, hedef proje geliştirmek değil, çalıştay ve gezi düzenlemek olmuştur” ifadelerine yer verdi. Buna örnek olarak da Ortaöğretim Genel Müdürlüğü taslak ders kitabı basımına 238 bin TL harcama yapmasına rağmen, taslak ders kitaplarını değerlendirmek amacıyla düzenlediği çalıştaylara 595 bin 521 TL ödeme yapılmasını gösterdi.

 

ÖĞRENCİSİ OLMAYAN OKULA 556 ATAMA

 

Sayıştay raporunda yer alan önemli bir noktaya daha değinen Mehmet Balık,  norm fazlası öğretmenlere yılda yaklaşık 3 milyar 208 milyon TL ödeme yapıldığına dikkat çekti ve ülkede 154 bin öğretmen açığı olduğunun altını çizdi. Sayıştay Raporuna göre, yasal dayanağı olmayan, dersliği, dersi ve öğrencisi bulunmayan akşam sanat okullarına 556 öğretmen atandığını belirten Balık, “Okulu, dersi olmayan bu öğretmenlere maaşlarının dışında 2017 yılında toplam 3,7 milyon TL ek ders ücreti ödenmiştir. Bu kabul edilebilir bir tablo değildir” dedi.  Sayıştay Raporu ortada dururken MEB’in 2017 bütçesinin incelenmesi gerektiğini söyleyen Balık, yetkilileri göreve davet etti. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: