Antalya
13.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
İYİ Partili Vural, uyuşturucuya savaşa açtı
İYİ Partili Vural, uyuşturucuya savaşa açtı

İYİ Parti Milletvekili  Tuba Vural Çokal,  uyuşturucuyla mücadeleyi konu alan 12 maddelik soru önergesini TBMM’ye sundu.  Çokal, soru önergelerinin bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istedi

 

İYİ Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal,  ilkokul çağlarına kadar inen uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili nasıl bir mücadele stratejisi uygulandığına ilişkin soru önergelerini TBMM’ye sundu.  Çokal, her geçen gün artış gösteren ve Türkiye’nin geleceğinin teminatı çocuklar için en büyük tehdit olan uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusunu gündeme taşıdı. Tuba Vural Çokal,  12 maddeden oluşan soru önergelerinin cevaplarını bizzat İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak talep etti. Vekil Çokal, önergesinde; son 5 yılda Antalya’da uyuşturucu madde kullanımının ne oranda arttığını, bu artışın yaş ortalamalarının ne olduğunu, turistik amaçlı kente gelen bazı yabancıların uluslararası uyuşturucu tacirliği noktasında rolleri olup olmadığını ve emniyet güçlerinin böyle bir durum karşısında ne gibi önlemler aldığını öğrenmek istediğini belirtti.

ANTALYA’NIN UYUŞTURUCU HARİTASI

Önergede; Antalya’da son 5 yılda kaç kişinin uyuşturucu madde kullandığının tespit edildiği, bu oran içerisinde çocuk yaşta uyuşturucu kullanımının ne olduğu cevaplanması istenen soruların başında geliyor.

12 maddeden oluşan Antalya’nın uyuşturucu haritasının ortaya çıkaracak ve yanıtlanması beklenen soruları ise şöyle:

 • Antalya’da son 5 yılda kaç kişinin uyuşturucu kullandığı tespit edildi? Uyuşturucu madde türlerine göre kullananların rakamsal verileri nelerdir?
 • Son 5 yılda Antalya’da ne kadar uyuşturucu madde ele geçirilmiştir? Ele geçirilen bu maddelerin sayısal verileri nelerdir?
 • Çocuk yaşta uyuşturucu kullanımı nedir ve son 5 yılda bu oran arttı mı? Çocukların uyuşturucu kullanımını önlemek adına ne gibi tedbirler alınıyor?
 • Son 5 yılda kentimizde uyuşturucu kullanımı artmış mıdır? Artış olduysa nedenleri nelerdir?
 • Türkiye genelinde Antalya uyuşturucu kullanımı açısından kaçıncı sıradadır?
 • Uyuşturucu kullanımı yaş ortalaması nedir?
 • Emniyete intikal eden tecavüz, kapkaç, yaralama ve ölüm gibi olaylara karışan tutukluların ne kadarı uyuşturucu madde kullanıyor? Yaş ortalamaları nelerdir?
 • Uyuşturucu ile mücadele konusunda kentimizde bugüne kadar tedavi görenlerin sayısı nedir?
 • Son 5 yılda kentimizde uyuşturucu tacirliği suçuyla kaç kişi gözaltına alınmıştır ve yaş üst alt sınırı nedir?
 • Turistik amaçlı Antalya’ya gelen bazı yabancıların uluslararası uyuşturucu tacirliği noktasında rolleri olup olmadığı tespit edildi mi? Tespit edildiyse uyuşturucu tacirliği yapan turist sayısı nedir ve ne gibi önlemler alınıyor?
 • 3 Ocak 2018 tarihinde MEB Şura Salonu’nda Sayın Süleyman Soylu; “uyuşturucu ile mücadele noktasında emniyet güçlerinin bir uyuşturucu taciri gördüklerinde onun ayağını kırmaları, bu davranışı nedeniyle alacağı cezayı bizzat Sayın Soylu’nun kendisinin üstleneceğini” ifade etmişti. O tarihten bu yana buna benzer bir olayla karşılaşıldı mı? Karşılaşıldıysa ne gibi bir uygulama oldu?
Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: