Antalya
11.10.2018
A
GENEL , BUGÜNÜN HABERLERİ , GÜNCEL , POLİTİKA
CHP 15 Ekim'e kilitlendi
CHP 15 Ekim'e kilitlendi

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için CHP, 15 Ekim Pazartesi gününe kilitlendi. Bir yanda “15’inde nasip olursa genel başkanımız adaylığımı açıklayacağını söyledi.” diyen Muhittin Böcek, diğer yanda aynı gün adaylık başvurusu yapacak olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile “Göreve hazırım” diyen milletvekili Çetin Osman Budak var. 

 

2019 yılının mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için tüm Türkiye'de olduğu gibi Antalya'da da büyük hareketlilik yaşanıyor. Aday adaylığı başvurularını 19 Ekim’e kadar kabul edecek olan CHP örgütlerinde heyecan dorukta. Bir süredir kendisini “Büyükşehir’e aday adayı değil, adayım” diye tanıtan Muhittin Böcek’in geçtiğimiz hafta sonu Aksu’da yapılan güreş müsabakaları sırasında “15’inde nasip olursa genel başkanımız adaylığımı açıklayacağını söyledi”  demesi CHP’de ipleri gerdi. Bu gelişmenin ardından bir süre önce Büyükşehir’e aday adayı olduğun duyuran Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da 15 Ekim Pazartesi günü adaylık başvurusu dosyasını partiye teslim edeceğini açıkladı. Öte yandan 24 Haziran seçimlerinden sonra Genel Başkan Yardımcılığını bırakan Parti Meclisi Üyesi ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da “Görev verilmesi halinde Büyükşehir’e aday olurum” açıklaması yaptı.

ANKARA DA MÜDAHİL OLDU

Çeşitli vesilelerle yerel seçim için süren aday adaylığı sürecini değerlendiren İl Başkanı Ahmet Kumbul ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Ekim’e kadar aday adaylığı başvurularının alınacağını, devamında anket çalışması yapılacağına ilişkin açıklamalarını hatırlatarak, “ 15 Ekim’de bir adaylık açıklaması olacağından bilgim yok. Genel Başkanımızın bize söylediği takvim belli” değerlendirmesi yapması Muhittin Böcek’in açıklamalarını tartışmaya açtı. Nihayetinde hafta başında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da, yazılı bir açıklama yaptı. CHP'nin henüz hiçbir belediye başkanı adayının ismini açıklamadığını, medyada bu konuda çıkan haberlerin, gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Torun, başvuruda bulunan çok sayıda aday adayı olduğunu kaydetti. Torun, "Aday belirleme sürecimiz devam ediyor. Bu süreç sonunda en doğru adayları belirleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" ifadesini kullandı.

 

3'TEN FAZLA ADAY VAR

Adı geçen adaylardan milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya'nın Türkiye'yi en iyi temsil eden kent olduğunu söyledi. Antalya'da CHP'nin ciddi ağırlığı olduğunu belirten Budak, yerel seçimlerde Büyükşehir için 3'ten de fazla adayın çıkabileceğini kaydetti. Budak, “Ben şu anda milletvekili ve aynı zamanda Parti Meclisi üyesiyim. Partimin vereceği her yerde görev yapmaya hazırım. Burada benim ismimin de ortaya çıkması gurur verici. 3 kişinin dışında da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını düşünenler var. Demokratik mücadele ile en doğru adayın belirlenmesi Antalya'da CHP için başarıyı getirir" diye konuştu.

 

KİM ADAY OLURSA DESTEKLEYECEĞİZ

 

Aday belirlemede birçok kriterin göz önünde bulundurulacağını ifade eden Çetin Osman Budak, “Kamuoyu araştırmaları, anketler temayül yoklamaları ve hatta bazı yerlerde ön seçim söz konusu. Henüz aday belirleme süreci ve yöntemleri Parti Meclisi'ne gelmedi. Önümüzdeki haftalarda bunlar netleşir. En doğru adayla Antalya'da seçimlere hazırlanırız. Partimin bana verdiği her görevi layıkıyla yerine getiriyorum. O ya da şu olsun diye bir tercihimiz yok. Kim aday gösterilirse tek yürek o kişinin arkasında dimdik duracağız. Partimiz Antalya'da ipi göğüsleyecektir" dedi.

 

GÖREV YAPMAKTAN ONUR DUYARIM

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da canla başla toplumun tamamına hizmet götürmek için 4.5 yıldır Muratpaşa'da olağanüstü çalışmalar içinde olduklarını söyledi. Hiç kimseyi ayırt etmeden, çok geniş kamu yararı sağlayan projeler üretmeleri nedeniyle adının Büyükşehir'e geçmesinin normal olduğunu dile getiren Uysal, partinin yetkili kurullarının aday göstermesi ve halkın seçmesi durumunda Büyükşehir'de görev yapmaktan onur duyacağını kaydetti. Uysal, 15 Ekim Pazartesi günü aday adaylığı başvuru dosyasını partiye teslim edeceğini duyurdu.

 

KİŞİSEL İLİŞKİLER OLMAMALI

 

Aday belirlemede tüzükte öngörülen bütün yöntemlerin olabileceğini belirten Uysal, “Yeter ki aday belirleme açık, adil ve sistematik olsun. İdeal olan ön seçimdir, bu olmayacaksa da açık, adil ve sistematik herhangi yöntem olabilir. En ürkülen şey kişisel ilişkiler ile bir mantığa dayanmadan karar verilmesidir. Bu yöntem rahatsız edebilir. Kulisler ve kişisel ilişkiler ile verilecek kararlar her zaman kurumları mağdur eder. Genel Başkan anket yapılacağını beyan etti. Bilimsel ölçütlerle karar verileceğini söyledi" diye konuştu.

 

BÖCEK KENDİNDEN EMİN

Büyükşehir Belediyesi için adı en sık geçen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise ismi en çok konuşulan, sözleriyle parti kulislerini hareketlendiren bir isim olarak dikkati çekiyor. Aday adayı olmayacağını, aday olarak çalışma yaptığını dile getiren, kısa süre önce de Kemal Kılıçdaroğlu'nu makamında ziyaret eden Muhittin Böcek'in adı ulusal basında da CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak yayılmaya başladı. Böcek’in, hafta sonu katıldığı Aksu güreşleri sırasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu kastederek, “15’inde nasip olursa genel başkanımız adaylığımı açıklayacağını söyledi.”  demesi CHP’de aday adaylığı tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. Şimdi bütün dikkatler Ümit Uysal’ın adaylık başvurusu yapacağını söylediği, Muhittin Böcek’in ise “Adaylığım ilan edilecek” dediği 15 Ekim Pazartesi’ne toplanmış durumda.  (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: