Antalya
08.10.2018
A
RÖPORTAJ
YATIRIMLAR 360 DERECE DÜŞÜNÜLEREK YAPILMALI
YATIRIMLAR 360 DERECE DÜŞÜNÜLEREK YAPILMALI

Röportaj: Işık TUNÇEL

 

2006 yılından bu yana Türkiye'nin ilk 500 şirketi arasında yer alan AGT Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş., Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde 10 milyon Avro yatırımla biokütle santrali kuruyor. AGT, ağaç kabuğunun fazlasını kullanacağı biokütle santraliyle ilk etapta yılda 5 megavat elektrik enerjisi üretecek.  

AGT Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Semih Söylemez bir söyleşi gerçekleştirdik. Söylemez, Ekim 2019 üretime başlayacakları biokütle santralini şu sözlerle tanıttı: “Bacamızdan su buharı çıkıyor. Bu tesiste sıfır atık var. Dolayısıyla ağaçların kabuğunun fazlasını biokütle olarak kullanmak çok mantıklı geldi”.

 

İkinci fabrikanızla Antalya'ya biokütle  santrali kazandıracaksınız? Bu fikir nereden çıktı? Oluşma sürecini ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?   

 

CSIL tarafından Dünya Mobilya Endüstrisi’nin görünümüne dair düzenlenen seminerde sunulan en son rakamlara göre, mobilya üretimi 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla %3 oranında artarak 400 milyar ABD dolarını aştı ve son 10 yılda katlanmış olarak %25 oranında büyüdü. Bu gelişmeyi fırsata çevireceğimiz ve ciromuzu 1 milyar TL bandının üzerine çıkaracağımız bir yıl planladık. Üretim kapasitemizi 2.MDF yatırımı ile 2 katına çıkarırken; enerji yatırımımızla yılda 145 bin ton biokütlenin yakılacağı 5 megavatlık elektrik üreten bir biokütle santrali ile sektöre giriş yapıyoruz.  Biz hammadde olarak büyük ölçüde çam odunu kullanmaktayız. Çam odunun yaklaşık %12’si kabuktur ve biz bu kabuğu üretimde kullanmadan ayırıyoruz. Diğer yandan üretim prosesinde pek çok noktada odun atığı da toz formunda çıkmakta ve bunlar ayrıştırılmaktadır. İşte biz bu ayırdığımız kabuk ve tozları yine kendi tesislerimizin termal enerji ihtiyacını karşılamak için yakmaktayız. İşlettiğimiz üretim tesisinde oluşan ve herhangi bir kimyasal ile muamele görmemiş biokütle kullanılarak elektrik ve ısı enerjisi elde edeceğiz. Elde edilen ısı enerjinin bir kısmı buhar, kızgın yağ ve sıcak gaz tedariki olarak üretim sürecinin çeşitli yerlerinde kullanılmasını planlıyoruz.

 

MİLLİ EKONOMİYE KATKI

 

Yılda 12 bin ton ağaç kabuğunu kullanarak 30 bin MW elektrik enerjisi üretmeyi planlıyorsunuz. Bu noktada başta bölgede üretim yapan sanayiciye ne gibi önerileriniz olacak?

 

Yeni yapılacak biokütle kazanımızın toplam kurulu gücü 65 megavat olacak.  Ancak biz bu enerjinin bir kısmını elektrik enerjisi üretmek için kullanıp, toplamda saatte 5,5 megavat elektrik üreteceğiz. Kalan termal enerji prosesi için ayrıldı. Burada önemli olan hem milli ekonomiye katkı sağlamak hem de çevreye zarar vermemek. Mevcut kazanımızdaki filtrelerde sökülüp yerine ESP filtre takılacak. Bu filtreler hem kaliteli filtreleme yapıyorlar hem de enerji tüketimleri daha düşük.   

 

Sanayi elektriğinin neredeyse %18lere varan zamlı tarifesinin ardından biokütle fabrikanızla kullandığınız enerjinin ne kadarını temiz enerjiden elde etmeyi hedefliyorsunuz?

 

Biokütle enerji tesisimizin tüm ihtiyacı kendi tesisimizden çıkan odun ve ağaç kabuklarının fazlalarıyla ile karşılanacak. Bacamızdan su buharı çıkıyor. Bu tesiste sıfır atık var. Ağaçların kabuğunun fazlasını biokütle olarak kullanmak çok mantıklı geldi. Dolayısı ile en temiz biokütle kaynaklarından birinden bahsediyoruz. Biokütle enerji tesisinin kendi iç tüketimi de yine kendi ürettiği elektrikten karşılanacak. Ürettiğimiz elektriğin %10’u burada kullanılacak.

 

2019’DA ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ

 

Biokütle santrali ne zaman devreye girecek? Üretilen elektriği çevre fabrikalarla paylaşacak mısınız? Başka enerji yatırımlarınız olacak mı?

 

Tesisimizin tam randımanlı devreye girmesini Ekim 2019 olarak planladık. Kendi iç tüketiminiz haricindeki tüm üretim YEKDEM kapsamında şebekeye verilecek.  Gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarımız ve ihracatımızla ekonomimize katkıda bulunmayı arttırarak sürdüreceğiz. AGT olarak gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmayı görev olarak görmekteyiz.

YATIRIMLARDA SON TEKNOLOJİ ÖNEMLİ

 

Enerji sektörünün olmazsa olmazları nelerdir? Türkiye perspektifinde enerji yatırımları sizce ne aşamada? 

 

Enerji yatırımlarının olmazsa olmazı fizibilite çalışmalarının çok dikkatli ve 360 derece düşünülerek yapılmasıdır. Bir diğer konu da yapılan yatırımlarda son teknolojilerin kullanılmasıdır. Türkiye enerji yatırımları açısından teknolojide büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Her ne kadar devletimizin yerli ekipman tedariğine verdiği destekler mevcut olsa da, ithalat yine de kaçınılmazdır. Yatırımlarını dövizle yapan şirketlerin kırılganlıkları, nakit akışlarını iyi ayarlayamazlarsa kur artışları ile artabilir. 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: