Antalya
01.10.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Ameliyatla 82 kilo verdi
Ameliyatla 82 kilo verdi


Antalya'da yaşayan opera sanatçısı Fatma Kalmaz, gastrik by-pass (metabolik cerrahi yöntemi, ince bağırsağın son bölümünün mideye ikinci çıkış yapılarak bağlanması) ameliyatıyla 82 kilo verdi. Geçen yılın Ocak ayında, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nden Doç. Dr. Mehmet Tahir Oruç'un gerçekleştirdiği ameliyatla 153 kilodan 71 kiloya inen Kalmaz, içinden 2 insan çıktığını söyledi. 4 kilo 600 gram olarak dünyaya geldiğini ve 6 yaşından itibaren kilo almaya başladığını anlatan Kalmaz, "İlkokul 5'inci sınıfta kilom 49'du. Hayatım boyunca kilom, yaşıtlarımdan hep fazlaydı" diye konuştu. 
Yıllar içinde kilo nedeniyle insülin direnci başladığını, bunun diyabete dönüşeceğini bildiği için ameliyat olmaya karar verdiğini belirten Kalmaz, "Astım hastasıyım. Kilomun bir nedeni de hastalığım nedeniyle kortizon almamdı. Durdurulamayan bir kilo alma başlamıştı. Kiloyla birlikte başka hastalıklar da ortaya çıkmaya başladı. Hareketlerim giderek yavaşladı" dedi.

DİYET, SPOR, HİPNOZ
Türkiye'de, halk arasında obezitenin hala hastalık olarak kabul edilmediğini kaydeden Kalmaz, çocukluğundan itibaren yaşadığı durumun travmatik olduğunu söyledi. Kalmaz, “Aşağılamalar, bakışlar beni zorlamaya ve yormaya başlamıştı. Defalarca diyet yaptım. Defalarca spor ve diyeti bir arada denedim. Hipnoz, akupunktur dahil kilo vermek için denemediğim hiçbir yöntem kalmadı. Sonra bu kadar yüksek kilonun diyetle verilmeyeceğini anladım. Böyle olunca 2017 yılında ameliyat olmaya karar verdim" diye konuştu.  Yaklaşık 1,5 yılda 82 kilo veren Fatma Kalmaz, şu an kendisini çok hafif hissettiğini söyledi. Mutlu olduğunu belirten Kalmaz, "Bu mutluluğun ve kilo verdikten sonra gelen özgüvenin tarifi yok gerçekten. Herhangi bir mağazadan üzerime bir tişört alıp çıkmanın ne demek olduğunu ben şimdi öğreniyorum. Çok güzel bir duyguymuş" dedi.

EN BÜYÜK HAYALİ

Kilo verdikten sonra spor yapmasına rağmen deride sarkmalar olduğunu anlatan Fatma Kalmaz, bu nedenle 7 ameliyat geçirdiğini belirtti. Kol, göğüs, karın ve bacak bölgesinden estetik operasyon olduğunu dile getiren Kalmaz, en büyük hayalinin ise yamaç paraşütü yapmak olduğunu; ancak hep 120 kilo sınırına takıldığını söyledi. Yamaç paraşütü için Muğla'nın Fethiye ilçesine gittiğini de anlatan Kalmaz, "120 kilo sınırı vardı, bense 153 kiloydum. Kabul etmediler. Şimdi onu yapmak istiyorum. Bu yaz estetik operasyonlar geçirdiğim için suya girmem yasaktı. İnşallah seneye yamaç paraşütünü yapacağım. Bir de tango öğreneceğim" diye konuştu. (DHA)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: