Antalya
21.09.2018
A
ARŞİV
Sınıfta kaldık
Sınıfta kaldık

 

Türkiye’de 40 milyon ton sebze ve meyve üretildiğini belirten ANTEXPO Yönetici Ortağı Uğur Fora, “Bunun sadece yüzde 7’sini ihraç ediyoruz. İhracat rakamlarımız Avrupa’nın yüzde 30 altında. İhracat konusunda başarısızız” dedi

 

 

ANFAŞ – Antalya Fuar ve Kongre Merkezi ev sahipliğinde Antexpo Fuarcılık A.Ş. tarafından organize edilen INTERFRESH -Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı, 17-20 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek. Fuar ile ilgili düzenlenen basın toplantısında ANFAŞ Genel Müdürü Hüseyin Özdamar, ANTEXPO Fuarcılık A.Ş.’nin Yönetici Ortağı Uğur Fora ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Abdullah Madenci bilgi verdi.

 

AVRUPA’DAN YÜZDE 30 UCUZ

Türkiye’de 40 milyon ton sebze ve meyve üretimi yapıldığına dikkat çeken ANTEXPO Yönetici Ortağı Uğur Fora, bunun sadece yüzde 7’sinin ihraç edilebildiğini belirterek, “Bu rakam çok düşük. Üstelik ihracat rakamlarımız Avrupa’nın yüzde 30 atında. Bu rakamlar, ihracat konusunda başarısız olduğumuzu gösteriyor. Fuarda üreticiler yabancı alım heyetleriyle bir araya gelecek. Yeni pazarlar bulunması için önemli olan fuardan sonra ihracatta artış ve iyileşme bekliyoruz” dedi.

 

16 ÜLKEDEN 400 ALIM HEYETİ

Antexpo Fuarcılık Yönetici Ortağı Uğur Fora, “Yüzün üzerinde markanın 10.000 metre kare  fuar alanı üzerinde katılım göstereceği INTERFRESH başta Avrupa, Rusya, Türkiye Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere gerçekleştirdiği yurtdışı alım heyeti çalışmaları ile 400 ‘ün üzerinde yurtdışı alım heyetini Antalya ANFAŞ’ta katılımcıları ile buluşturuyor olacak. INTERFRESH Türkiye’yi yaş sebze meyve ve ambalaj sektörlerinde  içinde bulunduğu coğrafyada merkez olma yolunda katkı sağlamayı hedeflemektedir” diye konuştu.

 

ÇİFTLİK SAHİPLERİ İHRACATÇILARLA BULUŞACAK

INTERFRESH’in Türkiye’nin milli projesi olduğunu ifade eden Fora, “Türkiye’nin ekonomik mücadelesine ve bölge ülkeleri içindeki etkinliğini arttırmasına katkı sağlayacağına inandığımız, ülkemizin en büyük ‘Yaş Sebze, Meyve, Ambalaj, Depolama ve Lojistik Fuarı’ INTERFRESH 2018, ülkemizin yaş sebze meyve üreticileri, ihracatçıları, kamu ve özel sektörün yanı sıra; sivil toplum kuruluşlarını, akademisyenleri, büyük çiftlik sahiplerini, sektörün tüm kollarında faaliyet gösteren iş adamlarını ve teknolojik gelişmelere ilgi duyan herkesi tek çatı altında buluşturmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu. Fora, “Kamu ve özel sektörün yanı sıra; sivil toplum kuruluşlarından, akademisyenlerden oluşan uzman konuşmacıların katılacağı, sektörün geleceğine yön verecek konferans, seminer ve panellere INTERFRESH ev sahipliği yapacaktır” ifadelerini kullandı.

 

KATMA DEĞERİ ARTIRACAĞIZ

BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci, INTERFRESH’i hayata geçirdikleri için ANFAŞ ve Antexpo’ya teşekkür ederek sözlerine başladı. Madenci,”  Bölgemizin avantajlarına baktığımızda yaş sebze ve meyve bakımından bölgemizin bir üretim deposu olduğunu görüyoruz. Bu ürünleri katma değeri en yüksek şekilde ticaretini gerçekleştirmek bizlerin boynunun borcu. Bunun da en doğru yolunun fuarcılık olduğunu biliyoruz.  Fuarımızın başarılı geçebilmesi için  doğru noktalardan alım heyeti çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Alım heyetlerinin fuardan en fazla faydayı sağlamasını temenni ediyoruz” diye konuştu.


ANFAŞ’TA YEP YENİ FUARLAR

ANFAŞ Genel Müdürü Hüseyin Özdamar, INTERFRES Fuarı’nın önemli bir başarıya imza atarak kapılarını açmaya hazırlandığını söyledi.  ANFAŞ’ın  yeni dönem projeleri hakkında bilgi veren Özdamar, “Uçak krizinin ardından Antalya zor bir dönem yaşadı.  Bu yıl tüm aksaklıklara rağmen Antalya çok başarılı bir sezon geçiriyor. 14 milyon turist hedefi hemen hemen gerçekleştirildi. Türkiye’deki ekonomik sıkıntılara karşı Antalya son derece iyi bir sezon geçiriyor. ANFAŞ da bu iyi gidişle paralel bir çizgi sergiliyor.Portföyümüze yeni yeni fuarları ekledik. Turizm, muhafazakar turizm, yenilenebilir enerji, spor, mantarcılık gibi birçok alanda yeni fuarlarımızı ilerleyen süreçte sizlerle paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: