Antalya
17.09.2018
A

3. Havalimanı ile ilgili gelişmeleri takip ediyorsunuz. Son olarak 400 işçi gözaltına alındı. Çok temel, çok insanca, çok basit, çok olmazsa olmaz şeyleri istiyordu işçiler. Karşılığında devletin zorbalığını gördüler. Patron sınıfı talep sevmez, ücret ödemeyi sevmez. O yüzden zorla isteyeceksiniz. Direneceksiniz, yoksa oyunu onların kuralına göre oynamaya mahkum olursunuz. Üçüncü havalimanı işçileri tek vücut haklarını istedi, devlet devreye girdi.

Hükümetin işçilere karşı sergilediği bu duruş ne ilk ne de son. İktidarın işçilere gösterdiği ilk sert tepki TEKEL direnişinde oldu. TEKEL’in satışı ve çalışanların büyük hak gaspına uğradığı dönemde topluca iş bırakan TEKEL işçileri gaz yedi, yerlerde sürüklendi, işsiz kaldı. Sonuç ortada. Maltepe, Samsun ve TEKEL birasını nostalji olarak hatırlıyoruz.

TEKEL eylemi ile tecrübe kazanan iktidar, TÜPRAŞ eylemlerinde daha da saldırganlaştı. Şimdi de 3. havalimanı... Hükümetin iddialı projelerinden biri. Yer keşfinden başlayıp, ağaç katliamına, çalışanlara uygulanan ağır şartlara ve nihayet işçi eylemi ile hep ülkenin gündeminde yer aldı.

Fakat ne basın ne de toplum 3. havalimanında madalyonun öbür yüzünü görmedi, görmek istemedi. Herkes oluşacak istihdamı, Avrupa’nın bilmem kaçınca büyük havalimanı olmasını, kuşbakışı süslü püslü gösterilen görüntüleri konuştu. İstanbul’un böyle bir havalimanına ihtiyacı var mıydı,  varsa da yeri doğru muydu? Hiç konuşulmadı. İş makineleri çatır çatır ağaçları kesti ve havalimanı için start verildi.

Hükümet desteği alan  Cengiz – Limak – Kolin – Mapa - Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun işçileri uygun olmayan koşullarda çalıştırdığı, inşaatta çok kez kaza meydana geldiği, ücretlerin ödenmediği hep gündemdeydi. Hatta havalimanı inşaatında iş kazası sonucu bazı işçilerin öldüğünü açıklayanlar da işten kovuldu.

Böyle bir süreçten bahsediyoruz. Gelinen noktada 400 işçi hala gözaltında. Hakları verilmedi, sağlıklı açıklama yok, ne olacağı belirsiz. Aslında bu okuduğunuz senin, benim onun hikayesi.  ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ demeden 3. havalimanı işçilerine destek verin, gidin görün, konuşun.

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok