Antalya
14.08.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL , YAŞAM , SAĞLIK
Havuzlar bahçıvanlara emanet
Havuzlar bahçıvanlara emanet

Yaz aylarında sık kullanılan havuzların yeterince denetlenmediğini belirten kimya mühendisleri Güzelyürek ve Duysal, “Sitelerdeki havuzlara bahçıvanlar bakıyor. Gerekli denetim yapılmadığı için havuzlar hastalık saçıyor” dediler

 

Antalya Tabip Odası ve Antalya Kimya Mühendisleri Odası, ‘Yüzme Havuzu ve Sağlık Riskleri’ konulu basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Mehtap Türkay, havuzlardan bulaşan en yaygın hastalıkları kolera, tifo, hepatit, cilt, bağırsak ve mantar enfeksiyonları olduğunu belirterek, “Yüzme havuzu sularına üstten bakarak berrak görünümü nedeniyle temiz olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdır. Havuz sularının temiz ve sağlık koşullarına uygunluğu ancak analizleri sonucunda belli olur. Sıcak günlerde yüzme havuzları kapasitelerinin üzerinde kullanıldıkları için kimyasal ve mikrobiyolojik dengeleri bozularak hızla kirleniyor. Ayrıca kimyasalların yanlış kullanılması, havuz suyunun yeterince dezenfekte edilememesi, yüzücülerin havuza duş almadan ve ayaklarını dezenfekte etmeden girmeleri gibi olumsuzluklarda eklenince, yüzme havuzu suları insan sağlığı açısından tehlikeli hale gelmektedir" dedi.

YÜZÜCÜLER ASTIM OLUYOR

Göz kızarıklığı, kadınların saç boyasının ve mayosunun renk değişimine uğramasının nedeninin havuz suyunun yeteri kadar dezenfekte edilmediği olduğunu belirten Türkay, "Yüzücüler üzerinde yapılan araştırmalarda, onların ilerleyen zamanlarda astıma yakalandığı bilinir. Vatandaşlar havuza girmeden önce mutlaka duş alsınlar. Yosun oluşması dikkatle izlenmelidir. Yosunlarda insan sağlığını tehdit eden riskler oluşturur. Bu nedenle havuzların yaygın hastalığa dönüşmemesi için çok dikkat edilmeli. Sağlık Bakanlığının yayınladığı dezenfeksiyon yan ürünlerine alt limitlerinin de eklenmesi gerekir" diye konuştu.

ENVANTER YOK

Kimya Mühendisleri Odası adına konuşan kimya mühendisleri Celal Güzelyürek ve Ömer Duysal da, Antalya’daki havuzların yeterince denetlenmediğini söyledi. Kentte kaç havuz olduğu ile ilgili ellerinde envanter olmadığını belirten kimya mühendisleri, “Son olarak 8 yıl önce Türkiye’de 100 bin havuz olduğu açıklandı. Ondan sonra herhangi bir rakam belirlenmedi. 40 tane havuzu olan otellerin olduğunu düşünürsek, hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar havuz var. Havuzları denetlemesi gereken Sağlık Bakanlığı’nın kurumlarında ise bunları denetleyecek ne ekipman, ne de personel bulunuyor” dediler.

BAHÇIVANLAR BAKIYOR

Sitelerdeki havuzların büyük bölümüne bahçıvanların bakım yaptığını belirten kimya mühendisi Ömer Duysal, şunları söyledi: “Site havuzlarını denetleyen kimse yok. Zaten Türkiye’deki havuz denetimleri sistematik olarak değil, şikayet üzerine yapılıyor. Bazı otellerin havuzlarına 1 yıl boyunca hiçbir denetim yapılmıyor. Kamu havuzları da kirli ve tehlike saçıyor. Son olarak Afyon ve Bursa’da yapılan denetimlerde havuzların yüzde 70’inde değerler elverişsiz çıktı”. Hasan YAVAŞLAR

 

Site havuzları yetki alanımız dışında

ANTALYA İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, site havuzlarının denetiminin yetki alanları dışında olduğu kaydedildi. 'Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik' kapsamında yüzme havuzları ile sularının hijyenik şartlara uygunluğu ile havuzlarda kullanılan havuz suyu kimyasallarının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetlendiği belirtilen açıklamada, "Ticari işletme havuzları bu yönetmelik kapsamında olup site havuzları müdürlüğümüzce denetlenmemektedir" denildi. Bu kapsamda yüzme havuzlarından mikrobiyolojik ve kimyasal analiz için numune alındığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

AYLIK KONTROL

"Havuz suyu analizleri müdürlüğümüze bağlı Antalya Halk Sağlığı Laboratuvarı, Alanya Halk Sağlığı Laboratuvarının yanı sıra Bakanlığımızdan yetkilendirilmiş 7 tane özel laboratuvar tarafından aylık olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda ilimizde 2018 yılında 13 Ağustos 2018 tarihi itibariyle 1120 işletmenin havuzlarından 17 bin 401 adet numune alımı gerçekleştirilmiştir. Yüzme havuzlarının denetimi müdürlüğümüz ve ilçe sağlık müdürlüklerinde bulunan personelimiz tarafından aylık olarak yapılmaktadır. Bu denetimlerde, havuz suyu hazırlanmasında ve dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasalların bakanlıktan ruhsatlı olup olmadığı, havuz suyu kimyasalları için bir depo ile yeterli kişisel koruyucu ekipman bulunup bulunmadığı, analiz kayıt defterleri ve bu yönetmelik eklerine göre yapılan veya yaptırılan analiz sonuçları kontrol edilmektedir. Yüzme havuzlarında yapılan denetimler ve alınan numunelerin sonuçları Çevre Sağlığı Yönetim Bilgi Sistemine (CSYBS) anlık olarak işlenmekte ve bu sonuçlar ilçe sağlık müdürlüklerimiz, il müdürlüğümüz ve bakanlığımız tarafından online olarak takip edilmektedir. Yapılan denetimlerde ve alınan numunelerde herhangi bir olumsuzluk veya uygunsuzluk görülmesi durumunda alınması gereken düzeltici önlemler ve idari yaptırımlar titizlikle yürütülmektedir." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: