Antalya
06.08.2018
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Manavgat Kent Müzesi açıldı
Manavgat Kent Müzesi açıldı

 MANAVGAT Belediyesi tarafından ilçenin tarihi değerlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla oluşturulan kent müzesi törenle açıldı

Rauf Denktaş Köprüsü altında hizmete giren Manavgat Kent Müzesi açılışına, İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, öğretim üyeleri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Köktürkler Türk Halk Müziği Topluluğunun konseri ve halk oyunları gösterisinin ardından konuşan Manavgat Kent Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik, müzenin Manavgat'ta bir ilk olduğu söyledi. "Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in vizyonunu kutluyorum" diye Prof. Dr. Çevik, "Uygar dünyada müzeye okul derler, aslında Başkan Sözen bugün burada bir okul açtı. Burada Manavgat'ın tüm geçmişini objeleyen ve duygulara hitap edecek şekilde tasarlanarak size bir armağan verilmeye çalışıldı. Müzede ekip olarak çok büyük emek verildi ve rekor bir zamanda yetiştirildi" dedi.

 

KENTİN TARİHSEL ARŞİVİ

 

Kent müzesinin çok büyük emeklerle hayata geçirildiğini vurgulayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise kentin fiziki gelişiminin yanı sıra kentlilik kültürünün de gelişmesi gerektiğini söyledi. Manavgat'ın bu süreci emin adımlarla tamamlayan, ülkenin en güzel kentlerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Sözen, "El birliği ile her gün neticeye götürdüğümüz projelerle Manavgat'ta kültürel hayat belli bir noktaya geldi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 'Bir vatanın sahibi olmanın yolu o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanıma ve sahip olmaktan geçer' demiştir. Bizler de bu mantıkla Manavgat'ın bu tarz değerlerini ortaya çıkarmak, yeni gelen neslimizi Atatürk değerlerini bilerek yetiştirmek, nasıl bu noktalara geldiğimizi göstermek hayali ile bu müzeyi oluşturduk" dedi.

EKSİKLERİMİZİ GÖRÜYORUZ

Müzelerin bir ülkenin ve kentin kimliği, tarihsel arşivi olduğuna işaret eden Başkan Sözen, "Bu noktadaki eksiğimizi görerek, kentimize böyle bir müze kazandırdık. Bu müzenin kentin iktisadi hayatına katkı yapacağı, toplumsal birlikteliğin temelini oluşturacağı inancındayım" dedi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Kent Müzesi ziyarete açıldı. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: