Antalya
01.08.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Yörük çalıştayı yaylada yapılacak
Yörük çalıştayı yaylada yapılacak
 

Akdeniz Üniversitesi  tarafından düzenlenen Yörük Yaşamı ve Kültürü Çalıştayı'nın 2'ncisi

Akseki - Seydişehir arasındaki Alacabel'de bulunan Sülek Yaylası'nda gerçekleşecek

Antalya Yörük İl Beyi Hamdi Sarıca'nın katkılarıyla 4 - 5 Ağustos 2018 tarihlerinde  düzenlenecek çalıştaya Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal başkanlık edecek.  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu ve Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) Müdürü Dr. Fatih Uslu'nun koordinasyonunda gerçekleşecek çalıştaya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen,  Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal, İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur katılacak.

 

ÇADIRDA KONAKLANACAK

Çalıştay programı kapsamında düzenlenecek panellerde Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri yörük kültürü, yaşamı ve geleneksel Türk sanatları konusunda konuşmalar yapacaklar. Müzik programlarının da yer aldığı çalıştaya katılanlar için kıl çadır ya da kamp çadırlarında konaklama imkanı sağlanacak. İsteyenler kendi çadırlarını getirip, yayla alanında kamp kurabilecekler.  Katılımcıların sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri, organizasyon komitesi tarafından karşılanacak.

 

YÖRÜKLERİYLE ÜNLÜ

Manavgat ilçe merkezine 11 kilometre mesafedeki Sülek Köyü, yörükleriyle ünlü bir köy. 508 nüfuslu Sülek'te yaşayanlar Mayıs ayında Alacabel'de bulunan yaylalarına çıkarlar, Ekim ayında köye dönerlerdi. Sülek'te göçebe yaşamı devam ettirenler şu anda da köy nüfusunun önemli bir bölümünü teşkil etmekte.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: