Antalya
20.07.2018
A

Astrolojinin ‘bilimsel’ bir araştırma dalı olduğuna inanların sayısı oldukça fazla. Öyle ki birçok şeyden şüphe edenler bile astrolojiyi incelediklerinde geçerli bir şey olabileceğini düşünebilir. Bazıları içinse fala bakmak ya da burç yorumlarını okumak bir hobidir.

İşteki kötü gidişi, özel hayatındaki sorunları, kaybettiği ya da kazandığı parayı astrolojiye bağlayanların sayısı az değil. Genel olarak yıldızların, gezegenlerin hareketlerine göre şekillenen astroloji deli saçmasıdır. Yüksekten geçen uçağın, kuş sürüsünün dahi insan üstünde yarattığı yer çekimi, binlerce ışık yılı uzaklıktaki yıldızlardan daha fazla iken nasıl olur da o yıldızların hareketiyle hayatımızın değişeceğine inanırız.

Bilimsel uzmanlığı olmayan astrologların bilim ile karşılaşıp köşeye sıkıştığında verdiği küstah ve bir o kadar mantık dışı cevaplar da astrolojinin uydurma bir şey olduğunu kanıtlıyor. “Siz öyle diyorsunuz ama bir de şu var” denilerek başlayan cümleler, bitmek bilmeyen garip hikayeler ve kelime oyunları ile karşıdakinin kafasını karıştırmaya çalışır bu astrologlar. Bir de hayal gücünüzü zorlayan fotoğraflarla sizi kandırmaya çalışırlar. Ne bileyim denizden çıkmış devasa büyüklükte denizkızı, yan yana gelmiş üç güneş vs. vs.

Hayatını yıldızlara, gezegenlere adamış, bu uğurda yıllarca eğitim almış ve almaya devam eden uzay araştırmacılarının aksine astrologlar ellerinde kahve ile Google’den ya da aylık/haftalık olarak hazır gönderilen yıldız falını yayınlayıverir. “Bugün Mars, Jüpiter’e yaklaştı; boğalar dikkat…” Nerden biliyorsun yaklaştığını. O bilgiler kim bilir ne zaman yazıldı. Mars ya da Jüpiter’deki tek bir patlama matematiksel bütün hesaplamaları alt üst ederken ve biz orda yaşanan uzay hareketlerini on yıllar sonra görebiliyorken, sen Mars’ın Jüpiter’e yaklaşmasını nasıl yorumluyorsun.

Ülkemizde tarot, kahve falı ya da astrolojiye inanan kişi sayısı maalesef az değil. Bu durumu fırsat bilen dolandırıcılar her daim iş başında. Kahvecilerde 5-10 liraya bakılan tarot ve kahve falı diğerlerinin yanında masum kalıyor. Astrologlar tarafından dolandırılıp trilyonlarını kaybedenler iş işten geçtikten sonra sızlanıyor. Son pişmanlık fayda etmiyor. Önerim; bu fırsatçılara taviz vermeyin, kimse geleceği bilemez, geçmiş zaten yaşandı. Ferah bir yaşam için önünüze bakın, kararlarınızı kendiniz verin. Unutmayın; gelecek kahve fincanının dibinde, tarot kartlarında ya da astrologların dilinde değil. Mars’ın Jüpiter’e yaklaşmasını dert etmeyin, hayatınızı gülerek, her anının kıymetini bilerek yaşayın. Bırakın Mars Jüpiter’e yaklaşsın.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok