Antalya
14.07.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL , SAĞLIK
Muratpaşa'dan fototerapi hizmeti
Muratpaşa'dan fototerapi hizmeti

MURATPAŞA Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere evde fototerapi hizmeti vermeye başlıyor

Kişisel bakımını yapamayacak durumda olan hasta, engelli, yaşlılara evde bakım, sağlık ve nakil hizmeti veren, ilçedeki 40 yaş üstü kadınların Kanser Erken Teşhis, Tarama Ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz taramadan geçmesini sağlayan Muratpaşa Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere evde fototerapi hizmeti vermeye başlıyor.

 

TAŞINABİLİR FOTOTERAPİ CİHAZI

 

Muratpaşa Belediyesi, yenidoğan sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere 'taşınabilir fototerapi cihazı' hizmeti vermeye başlayacak. Bebeklerin yüzde 60'ında görülen ve genellikle doğum sonrası ilk haftalarda ortaya çıkan bu sağlık probleminin tedavisi için evde fototerapi hizmeti tamamen ücretsiz olacak.

 

HEKİM RAPORU ŞART

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yenidoğan sarılığının zamanında müdahale edilmediğinde bebekte kalıcı hasarlar bırakabilen ancak doğru teşhisle kısa sürede tedavi edilebilen hastalık olduğuna dikkat çekti. Evde fototerapi hizmetinin sadece uzman hekim tarafından uygun görülen bebekler için söz konusu olabileceğini belirten Başkan Uysal, yakın bir zamanda başlayacak uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi: “Evde fototerapi hizmetiyle, yoğun tedavi alması gerekmeyen ve hekim tarafından uygun görülen bebeklerin, anneyle bağını koparmadan ve aile bütçesine daha fazla yük olmadan iyileşmesini amaçlıyoruz. Bebeği yenidoğan sarılığına yakalanan ailelerimiz, altını tekraren çizmekte yarar var, doktoru evde fototerapi alması uygun görüyorsa Turunç Masa üzerinden Muratpaşa Belediye'mize ulaşacak. Sonrasında ilgili birimimiz cihazı hastanın evine yerleştirecek ve tedavi süreci başlayacak." (Haber merkezi)

 

Paylaş