Antalya
12.07.2018
A
ARŞİV , ÇEVRE , GÜNCEL , POLİTİKA , YAŞAM
Göktepe ÇED toplantısına katılan olmadı
Göktepe ÇED toplantısına katılan olmadı

Muratpaşa'nın kardeş kenti Göktepe’de yapılmak istenen HES için düzenlenen ÇED toplantısına yöre halkı katılmadı

 

Muratpaşa’nın kardeş kenti Göktepe beldesinde bulunan Fariske Çayı, tarihi ve doğal değerleriyle bilinen yöre için önemli bir su kaynağı. Elma, kiraz, üzüm ve ceviz üretimiyle öne çıkan Göktepe, 1300 metreyi aşan rakımıyla yaz aylarında önemli bir yaylacılık merkezi. Göktepe ve çevresinin can damarı olan Fariske Çayı bugünlerde HES projelerinin hedefinde. Daha önce iki ayrı HES projesi inşa edilen ancak verimli şekilde çalışmadığı belirtilen Fariske Çayı’nda üçüncü bir HES projesi daha yapılmak isteniyor. Fariske Çayı'nda HES yapılmasına karşı çıkan yöre halkı Karaman Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve firma yetkilileri tarafından düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına katılmayarak, toplantıyı protesto etti.

 

TUTANAKLA İTİRAZ ETTİLER

Sebze ve meyve bahçelerinin HES yapılmak istenen ırmağa bağlı su kanallarından beslendiğini belirten köylüler, "Bu kanallar bizim can damarımız. Ekonomik geliri bu bahçelerden elde ettikleri sınırlı miktardaki ürüne bağlı olan Göktepelilerin durumu daha da kötüleşecek, yaşam çekilmez hale gelecektir.  Esentepe ve Uğurlu köylerinin içme suları için de risk teşkil eden HES inşaatı, 10 bin kişinin hayatını çekilmez hale getirecektir" diyerek, itirazlarını tutanak altına alıp toplantıya katılmadılar.

 

FARİSKE ÇAYI UMUDUMUZDUR

Göktepe beldesinde bir araya gelen Esentepe Mahallesi ve civar köylerden gelen yurttaşlar, daha önce inşa edilen iki ayrı projenin tarımsal üretimi olumsuz etkilediğine dikkat çekerek yeni bir HES projesine verecek bir damla sularının bile bulunmadığını belirterek birlikte mücadele etme kararı aldılar. Köylülerin mücadelesine konuyla ilgili açıklamada bulunan Sularıma Dokunma Platformu'ndan da destek geldi.  Fariske Çayının binlerce yıldır yöreye yaşam verdiğine dikkat çeken Sularıma Dokunma Platformu açıklamasında, “Pharax medeniyetinden Karamanoğulları’na kadar kültürlere beşiklik eden Fariske Çayı, yöre halkını besleyip geleceğe taşıdığı kadar, birçok canlı türüne de ev sahipliği yapmış, burada var olmalarının nedeni olmuştur. Fariske Çayı, çocukluğumuzun ve çocuklarımızın yeşil denizi olmuştur. Geçmiş özlemimiz, gelecek umudumuzdur” ifadelerine yer verildi.   Abdullah YÜKSEL

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: