Antalya
04.07.2018
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL
OSB'de staj projesi başladı
OSB'de staj projesi başladı

 

Genç Organize Sanayi Derneği'nin (GençOSD), mühendislik fakültesi öğrencilerinin stajlarını, Antalya Organize Sanyi Bölgesi (OSB) firmalarında yapması öngören proje kapsamında 15 kişiden oluşan ilk öğrenci ekibi çalışmalarına başladı. GençOSD, Antalya OSB firmalarının kalifiye eleman ihtiyacına çözüm getirmek için geliştirdiği Staj Projesinin startını verdi. Türkiye'nin en iyi ilk 15 üniversitesinde eğitim gören mühendislik fakültesi öğrencilerinin stajlarını, Antalya OSB firmalarında yapmalarını sağlamak adına kapsamlı bir program hazırlayan dernek yönetim kurulu üyeleri, yapılan 350 başvuru arasından 15 öğrenci belirledi. Programa kabul edilen 15 öğrenci, Antalya OSB Bölge Müdürlüğünde düzenlenen tören ile stajlarına başladı. 1 ay sürecek staj programı kapsamında öğrencilerin Bölge firmalarını ve üretim süreçlerini yakından incelemeleri sağlanacak, düzenlenecek eğitimler ile kişisel gelişimlerine katkıda bulunulacak.

 

GENÇLER POTANSİYELİN FARKINDA DEĞİL

 

Proje hakkında bilgi veren GençOSD Genel Sekreteri Elçin Ekici Öztürk, kalifiye iş gücü eksikliğinin, üyelerinin ve bölge sanayicilerinin ortak sorunu olduğunu söyledi. Antalya'daki gençlerin iyi üniversitelere gittiğini ancak eğitim gördükleri şehirlerdeki iş imkanlarını değerlendirdiğini belirten Öztürk, "Antalya'ya geri dönen ve iş hayatına katılan gençlerimizin oranı gerçekten çok az. Gençlerimiz, Antalya'daki potansiyelin farkında değil. Biz bu gençlerin Antalya sanayisiyle ve firmalarımızla tanışmasını, buradaki potansiyeli görmelerini istiyoruz. İleride kendilerini bölge firmalarında istihdam etmeye davet ediyoruz" dedi.

 

STAJERLERE ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI

 

Projeye bu yıl sadece mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerin dahil edildiğini, önümüzdeki yıllarda farklı alanlardan da öğrenci kabul edileceğini aktaran Elçin Ekici Öztürk, “Projeye Ekici Peynir, En-El-Sa Endüstriyel, İstanbul Sera Plastik, Özteknik Mermer ve Karyapı firmaları dahil oldu. Öğrencilerimiz, staj yaptıkları firmaların yanı sıra projeye dahil olan 5 firmanın tamamında deneyim elde edecek. Tedarikten son ürüne kadar her firmanın operasyonel süreciyle ilgili bilgi edinecekleri teknik geziler planladık. Farklı sektörlerde edinecekleri bilgilerin iş hayatıyla ilgili kararlarına fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca inovasyon ve verimlilik, CV hazırlama ve mülakat teknikleri, iş analizi ve iş etüdü, mühendislikte performans konularında eğitim programları hazırlandı. Öğrencilerin staj dönemi sonunda buradan maksimum fayda ile ayrılmalarının yanı sıra kalifiye iş gücünü bölge firmalarımız ile buluşturmak istiyoruz" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: