Antalya
09.04.2018
A
GÜNDEM , EKONOMİ , GÜNCEL , YAŞAM
2019’da çatı üstü güneş pazarı patlayacak
2019’da çatı üstü güneş pazarı patlayacak

Dünyada en fazla güneş paneli üreticilerinden biri olan Çinli HT Solar Enerji (HT-SAAE) Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Beler, çatı pazarının gerekli finansmanın bulunmasıyla 2019 yılında patlama yaşayacağını söyledi    

  1. Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda (SOLAREX) gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çinli HT Solar Enerji (HT-SAAE) Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Beler, Türkiye’de GES kurulumlarında mevzuatın büyük oranda çözüldüğünü söyledi. Beler, finansal sorunun da çözülmesiyle çatı pazarında bir yıl içerisinde patlama yaşanacağını kaydederek şunları söyledi: “Şu anda en çok orta ölçekli sanayi kuruluşlarında çatı pazarının gelişmesini bekliyoruz. Finansman konusu çatı pazarını etkileyen en önemli etkendir. 10 kW’lık ve maliyeti 41 bin TL gibi bir fiyat olan enerji santraline kimse parasını 10 yıllığına parasını bağlamak istemez. Mevcut tüketici kredileriyle bunun altından kimse kalkamaz. Bankalar bunun için özel kredilendirme yapmalılar. Avrupa’da çatının hızlı ilerlemesi finansman sorununun ortadan kalkmasıdır. 2019 yılı ile birlikte bankalar finansman sorunlarına çözüm bulabilirler. Yani bu sorun kalkarsa 2019’da ülkemizde de çatı ges pazarında patlama yaşanacak.”
  İKİNCİ YEKA’DA YİNE MASADA OLACAĞIZ İstanbul Tuzla Serbest Bölge’de yıllık 600 MW panel ve 320 MW hücre üretimi yaptıklarına dikkat çeken Ahmet Beler, “Birkaç yıl içinde üretim kapasitemizi 1 GW’ye çıkarmayı planlıyoruz. Üretimden sonraki aşamamız santral yatırımları olacak. Çin’den buraya bilgi ve teknoloji aktarmak istiyoruz. Enerji konusunda Çin hükümeti yatırımlarını arttırıyor. Çin’de geçen yıl 40 GW’ye yakın güneşe dayalı bir elektrik kapasitesi şebekeye entegre edildi. Biz özellikle böyle güçlü bir güneş geçmişi olan Çin ile birlikte ikinci YEKA ihalesinde masada olacağız. Ortaklık için bazı görüşmeler yapıyoruz fakat şu an bu üzerinde çalıştığımız bir konu. Çin hükümeti ve şirket yönetimi Türkiye’de düzenlenmesi beklenen ikinci YEKA ihalesine çok aktif olarak katılmamızı istiyor.”   İLK YURTDIŞI ÜRETİM YATIRIMI TÜRKİYE   HT-SAAE’nin kökeninin bir savunma şirketi olduğuna dikkat çeken Ahmet Beler, sermaye yapısı olarak yüzde 100 Çin devletine ait olduğunu ve ciro bazında ise dünyada en büyük 300 şirket arasında yer aldığını belirtti. Beler, “HT-SAAE güneşte devlete ait tek firma. Diğer firmalara göre çok daha sağlam bir finansal yapıya sahibiz. 1990’da güneş ile ilgili araştırmalara başladık ve 2008’de ilk GES’imizi kurduk. 2016 yılında ise ilk fabrika yatırımımızı Türkiye’de kurduk. Tuzla’da kurulan fabrika HT –SAAE’nın ilk yurtdışı yatırımını ifade ediyor. Biz Türkiye’deki fabrikamızla şu anda ABD, Belçika ve Hollanda pazarlarını besliyoruz. Özellikle Belçika ve Hollanda pazarını d omine etmiş durumdayız.” İSTİHDAMA DEĞER VERİYORUZ Türkiye’de bu yıl 100-150 MW güneş enerjisi projesine tedarikçi olacaklarını tahmin eden Beler şunları ekledi: “Bir modülde 11 komponent bulunduğunu bunların ikisi Türkiye’de üretildi. Üçüncü modülün üretimi için de çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca Tuzla fabrikamızda 2017 yılında 350 MW tedarik yaptık. Fabrikamızda 600 çalışanımızın yüzde 80’ini kadın çalışanlar oluşuyor. Özellikle lehimleme kısmının hepsi kadın çalışan. İstihdam bizim çok değerli”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: