Antalya
18.06.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Yurtlar geri alınıyor
Yurtlar geri alınıyor

AKP'li Menderes Türel’in başkanlık yaptığı dönemde Büyükşehir Belediye Meclis kararına dayanılarak 49 yıllığına TÜRGEV ile İlim Yayma Cemiyeti’ne verilen 2 yurdun yeniden belediye tasarrufuna alınmasıyla ilgili ilk adım atıldı. Büyükşehir Meclisi, bu 2 tahsise dayanak teşkil eden kararı iptal etti.

CHP'li Mustafa Akaydın zamanında Gülveren Mahallesi'nde inşa edilip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi'ne ait öğrenci yurdu Menderes Türel zamanında meclis kararına dayanılarak 49 yıllığına TÜRGEV'e tahsis edilmişti. Bunun yanı sıra yine mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait Kışla Mahallesi'ndeki öğrenci yurdu da, yine Menderes Türel döneminde İlim Yayma Cemiyeti'ne tahsis edilmişti.

ANTALYA'DA YURT AÇIĞI VAR

TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti'ne verilen yurtlara ilişkin mahkeme süreci devam ederken bu tahsislerin önünü açan meclis kararlarının iptal edilmesi teklifi,  Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın devam oturumunda görüşüldü. Oylamadan önce konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Antalya'da ciddi bir yurt açığı var. Bunun için ilk olarak 335 öğrenci kapasiteli yurt inşaat ettik. Bu iki yurdu da kendi bünyemizde işleteceğiz." dedi.

AK PARTİ GRUBU KARŞI ÇIKTI

Böcek'in ardından söz alan AKP Grup Sözcüsü Ali Çetin ise hizmetin devam etmesi için yurtların TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti'nde kalması gerektiğini söyledi. Hem TÜRGEV'in hem de İlim Yayma Cemiyeti'nin başarılı işler yaptığını savunan Çetin, "Sistem devam etmeli" dedi. 

AKP, MHP VE SP’DEN RET OYU

Tartışmaların ardında 2 yurdun  49 yıllığına tahsisini sağlayan meclis kararının iptali oylandı. CHP ve İyi Parti evet oyu kullanırken, MHP, AKP ve Saadet Partisi ret oyu verdi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Bu kararla TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti'ne verilen yurtların geri alınmasının önü açıldı. Karar, meclise katılanlar tarafından ayakta alkışlandı.

 

MANAVOĞLU İTTİFAKI BOZDU

Saadet Partisi (SP) Büyükşehir Meclis Üyesi Mehmet Manavoğlu, Büyükşehir Belediyesi'ne ait yurtların TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti'nden geri alınmasını içeren maddeye ret oy verdi.  Manavoğlu'nun kararı CHP ve İyi Partili meclis üyelerinin tepkisini çekti. Manavoğlu bu kararıyla 6’lı Masa İttifakını da bozmuş oldu.

Haber : Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: