Antalya
18.05.2022
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
VİDEO- 30 özel birey askerlik yaptı
VİDEO- 30 özel birey  askerlik yaptı

Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte 30 özel birey, 1 günlük temsili askerlik yaptı. Davul zurna eşliğinde karşılandıkları nizamiyede temel askeri eğitimleri alan down sendromlu, engelli ve otizmli bireyler, ardından yemin edip vatani görevlerini tamamladı.

HABERİN VİDEOSU 

Antalya'da İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen temsili askerlik gününe, il ve ilçelerde yaşayan 30 özel birey katıldı. Aileleriyle birlikte kışla nizamiyesine gelen özel bireyler, askerler eşliğinde askeri üniforma giyip bot bağladı. Askerliğe kayıt imzalarının ardından, berbere gidip tıraşlarını olan özel bireyler, eğitim alanına geçip asker selamı vermeyi, tören yürüyüşünü ve silah söküp takmayı öğrendi. Askerlerin gözetiminde bilye atan havalı tabancalarla atış eğitimi de yapan özel bireyler, yemek saatinde ise yemek duasını hep bir ağızdan okudu. Öğle yemeğinin ardından tekrar eğitimlerine devam eden özel bireyler, jandarma faaliyetleri ve araçları hakkında bilgi aldı. Özel bireyler jandarma motosikletlerine binip, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerinin çalışmalarını izleme imkanı buldu.

ÇOK DUYGULANDILAR

Yemin töreni, jandarma komandoların tören geçişiyle başladı. Üniformalı çocuklarını gören anneler, gözyaşlarını tutamadı. Özel eğitimli köpeklerin gösterisi ise törene renk kattı. Ardından yemin törenine geçildi. Üzerinde Türk bayrağı ve silah bulunan masaların yanında asker yemini eden özel bireyler, terhis belgelerini de protokolden aldı.

SEVGİNİZ ENGEL TANIMIYOR

Törende konuşan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, "Kıymetli Mehmetçikler, hiçbir karşılık beklemeden yapılan, gerektiğinde vatan uğrana can feda edilen askerlik görevini 1 gün de olsa icra etme şerefine ulaştınız. Bugün burada size verilen görevleri en iyi şekilde uygulayarak asker olmak için hiçbir engelinizin olmadığını kanıtladınız. Vatan sevginiz engel tanımıyor" diye konuştu.

ÇOK MUTLUYUM

1 günlük temsili askerlik yapan Ulaş Batuhan Göncü'nün annesi Asuman Göncü, "Allah devletimizden jandarmamızdan razı olsun. Oğluma 1 gün de olsa temsili askerlik yaptırdılar. Devletimiz, jandarmamız var olsun. Allah onlara zeval vermesin" dedi. Ulaş Batuhan Göncü ise "Bugün asker oldum çok mutluyum, komutanlarıma teşekkür ederim" ifadesini kullandı. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: