Antalya
18.04.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
ARI: BU BİR İNTİKAM KANUNUDUR
ARI: BU BİR İNTİKAM KANUNUDUR

Bakanlık bütçesi ile gerçekleştirilen ulaşım projelerinin maliyetini karşılamak için genel bütçeden belediyelere ayrılan payın yüzde 5’inin kesilmesini öngören kanun teklifi tartışmalara neden oldu. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  “Muhalefet belediyelerinden intikam alınıyor.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri tamamlanarak kabul edilen torba kanun teklifinde yer alan bir düzenlemeye tepki gösterdi. Kanun teklifinde yer alan “Bakanlıkça yapımı tamamlanarak belediyelere devredilen şehir içi taşıma sistemlerine ait maliyetin her ay ilgili belediyenin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarının %5’i oranında kesinti yapılarak geri ödenmesi” içerikli maddeyi eleştiren Arı, “Bu düzenleme muhalefet belediyelerinin cezalandırılması esası üzerine kurulmuş, belediyelerden intikam almaya yönelik bir düzenlemedir.”diyerek tepki gösterdi.

220 MİLYON LİRA KESİLDİ

Konuyla ilgili Antalya’dan örnekler veren Arı, “2019 Mart seçimlerinden önce iktidara ait olan belediyelere bakanlık bütçeleri tarafından raylı sistemler, metrolar, tramvaylar diğer benzer yatırımlar yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 EXPO süreci içerisinde yapılan İkinci Etap Raylı Sistemi 379 milyon liraya mal oldu. 180 milyon lirayla başlayan bir projenin maliyeti 379 milyon lira. Bu proje başlatıldığında, belediye ile -ki diğer belediyeler için de benzer durum var- bakanlık arasında yapılan anlaşmayla, geri ödemesi, bu sistemin çalışmaya başladıktan sonra elde edilecek olan gelirden yani hasılattan yüzde 15 şeklinde ödeme yapılacaktı. Bu kapsamda, örneğin, aylık 35 bin, 40 bin, 50 bin gibi rakamlarla ödemeler yapıldı. Seçimden sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisine geçince yine aynı şekilde ilk 1 ve 2'nci aylarda ödemeler yapıldı; 35 bin, 40 bin gibi rakamlarla ödemeler gerçekleşti. Daha önce ocak ayı içerisinde çıkarılmış bir kanuna istinaden ve bu kanunla Cumhurbaşkanına verilen yetkiyle Cumhurbaşkanı tarafından bu uygulama değiştirildi. Hasılattan yüzde 15 kesinti yerine, merkezi bütçe vergi gelirleri üzerinden gönderilmekte olan paradan yüzde 5 kesinti yapılır hükmüne döndürüldü. Böylelikle, belediye Cumhuriyet Halk Partisine geçtikten sonra yüzde 5 esasıyla kesilmeye başlandı. Böylelikle de 379 milyon liralık bir paranın bugüne kadar 220 milyon lirası kesildi. Bu, haksızlık, hukuksuzluk değil mi, eşitliğe aykırı değil mi?” dedi.

BELEDİYELER CEZALANDIRILIYOR

Geriye kalan 160 milyon liranın yine aylık 12-16 milyon lira gibi kesintilerle devam edeceğini vurgulayan Arı, “Önceki sistemde, nasıl ki kendi belediyeniz zamanında hasılattan yüzde 15 aldıysanız, aynı uygulama devam etmeliydi. Türkiye'de 11 büyükşehir belediyesini Cumhuriyet Halk Partisi kazandı. O nedenledir ki bu uygulama değişti ve Cumhuriyet Halk Partili belediyeler ve muhalefet belediyeleri iktidar tarafından cezalandırılma girişiminde.” dedi.

HİZMETE ENGEL ÇIKARILIYOR

Sadece belediyelerin değil,  o kentlerde yaşayan halkında cezalandırıldığına dikkat çeken Arı sözlerini şöyle sürdürdü:  “Antalya halkı cezalandırılmaktadır. 380 milyon TL'lik bir ödeme dört yıllık süre içerisine sıkıştırıldı. Bu parayla Antalya halkına hizmet edilecekti, Ankara, İstanbul'daki halkımıza hizmet edilecekti. Buradaki yüzde 5'lik uygulama işin kanuna uygun hâle getirilmesinden öte Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden bu yöntemle kaynakların kesilmesi sonucu doğuracaktır. Yine hasılattan kesintiye dönülmelidir. Ya da en fazla yüzde 1 olarak kesinti olabilir. Yanlış proje siyasi şov yapılan proje nedeniyle  Antalya halkının hizmetine kullanılacak paralar kesilmiştir.” HABER MERKEZİ 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: