Antalya
18.01.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Nazım Usta anıldı
Nazım Usta anıldı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türk şiirinin büyük ismi Nazım Hikmet Ran’ı, doğumunun 120’nci sevilen Mavi Liman şiiriyle andı. Uysal gitarıyla seslendirdiği şiirin hikâyesini de anlattı.

Türk edebiyat tarihinin en büyük ustalarından Nazım Hikmet’i doğumunun 120’nci yılında, Muratpaşa Belediyesi’nce düzenlenen etkinliklerle anıldı. İlk etkinlik, 14 Ocak gecesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. ODTÜ Antalya Mezunlar Derneği’yle düzenlenen gecede Livaneli orkestrası ve solistleri Nazım Hikmet şiirlerinden bestelenmiş şarkıları seslendirdi.

HEP BİR AĞIZDAN

‘Hoşça kal Kardeşim Deniz’, ‘Karlı Kayın Ormanı’, ‘Güzel Günler Göreceğiz’ gibi unutulmaz eserleri seslendiren orkestraya Türkan Şoray Kültür Merkezi’ni dolduranlar hep bir ağızdan eşlik etti. Gecenin sonunda Belediye Başkanı Ümit Uysal, orkestraya günün anısına çiçek vermek için sahneye çıktı. Sahnede, Nazım Hikmet’in “Çok yorgunum, beni bekleme kaptan” diye başlayan Mavi Liman şiirinin hikâyesini anlattı, orkestra da Mavi Liman’ı bir kez seslendirdi. 

GÖRKEMLİ HATIRALAR

Muratpaşa’da bir başka Nazım Hikmet anması ise pazar günü Halk TV’den canlı yayınlanan Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar programında gerçekleşti. Başkan a birlikte sinema sanatçısı Gülsen Tuncer, Grup Abdal ve piyanist-soprano Nurnilay Pınar’ın konuk olduğu programda Başkan Uysal, Mavi Liman’ı bu kez gitarıyla kendisi seslendirdi.  HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: