Antalya
06.12.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Büyükşehir Belediyesi’nden kent hafızasına büyük darbe / 78 yıllık anıt havuz yıkıldı
Büyükşehir Belediyesi’nden kent hafızasına büyük darbe / 78 yıllık anıt  havuz yıkıldı

Tarihi Karaalioğlu Parkı girişinde yer alan 78 yıllık havuz, yenileme çalışması adı altında iş makineleri ve balyozla dümdüz edildi. Hem Antalyalıların hem de turistlerin önünde fotoğraf çektirdiği tarihi havuz, çimento ile baştan yapılacak.

Dönemin Antalya Valisi Haşim İşçan tarafından 1943 yılında hizmete açılan Karaalioğlu Parkı, 120 çeşit bitki örtüsü, panoramik Antalya Körfezi manzarasıyla sadece Antalyalılar için değil, kente gelen yerli ve yabancı turistler için de bir cazibe merkezi oluyor. Parkın hemen girişinde yer alan havuz ise Karaalioğlu Parkı'nın önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor.  

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA YAPILDI

Park ile birlikte İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilen havuz, aradan geçen 78 yılda birçok kez restorasyon gördü. Ancak, bu havuzu yıkmak şu ana kadar görev yapan hiçbir belediye başkanı ya da yöneticinin aklına gelmemişti. Hem Antalyalıların hem de Antalya'yı ziyaret edenlerin önünde fotoğraf çektirdiği havuz, Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenleme çalışması gerekçesi ile yıkıldı.

HAVUZ DÜMDÜZ EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı işçiler tarafından hilti ve balyozlar ile 78 yıllık su havuzunun önce bombeli kısmı dümdüz edildi, daha sonra içindeki fayanslar kırıldı. Yaklaşık bir hafta süren yıkım çalışması sonucunda havuzdan eser kalmadı. Sit alanı olan Karaalioğlu Parkı’nın içindeki havuzun yıkımına gerekçe olarak ise izolasyon eksikliği gösterildi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu anlamsız icraatıyla Antalya’nın hafızasına ve Antalyalıların aklına şimdi yeni bir havuz problemi kazınmış oldu.  Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: