Antalya
15.10.2021
A

Kamuoyunda "Vergi Reformu" olarak bilinen torba yasada, vergi borçluları listesinin (vergi yüzsüzleri listesinin) gazetelerde yayınlanmasına son veren düzenleme gelen tepkiler üzerine TBMM’de görüşülmeden geri çekildi. Kanun teklifi geçtiğimiz hafta Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme gelmiş ve orada ilk tepkiyi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı göstermişti.

Olayı birkaç yönü ile incelemek gerekiyor. Büyükbaşlar elbette vergi borçlarının uluorta açıklamasını istemezler. Ne de olsa ilerleyen süreçte bu borçların büyük bölümü törpüleniyor.

İşin bir de medya ayağı var. Evet, 2021 yılındayız ve yazılı basın neredeyse son nefesini verdi, verecek. Bunun farkındayız, fakat internet gazeteciliği hakkında oturmuş yasalar, yönetmelikler halen yok. Hal böyle olunca yazılı basını ayakta tutan emarelere sıkı sıkı sarılmak gerekiyor. İşte vergi yüzsüzleri listesi hem ulusal hem de yerel basını ayakta tutan gelir kapılarından biri.

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen bu madde önceki gün TBMM’de yapılan görüşmelerde Torba Yasa'dan çıkarıldı. Konuyu Türkiye gündemine getiren CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’nın yanı sıra süreci Ankara’da yakından takip eden Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı da olan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir’e ayrı parantez açmak gerekiyor.

Eğer, Meclis’e gerekli baskı yapılmasa, kulis yürütülmese Anadolu basınına kefen giydirecek bu madde torba yasa ile TBMM’den geçecekti.

Gelelim işin Antalya ayağına…

Az evvel dediğim gibi konu geçtiğimiz hafta patlak verdi, anında gazetemiz Körfez’de manşete çektik. Önceki gün ise TBMM’deki torba yasa görüşmelerinde madde gündemden çıkarıldı. Ankara bu yasa etrafından tartışmalar ile çalkalanırken, bir milletvekili gazeteciler için çırpınırken bizler yani gazeteciler ne yaptık? Hakkımızı aradık mı, yasayı gündeme getirdik mi?

Bu soruları geçtiğimiz hafta Antalya Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına seçilen İdris Taş’a yönelttim. Konuyu yakından takip ettiklerini, AGC’nin seçim arifesinde olmasına rağmen Meclis ile sürekli diyalog halinde olduklarını, zaten madde geri çekilir çekilmez önceki gün akşam saatlerinde AGC olarak açıklama da yaptıklarını aktardı.

İŞTE BUDUR…

İdris Taş ve yönetimini gösterdikleri duyarlılıktan ötürü kutluyorum. Zaten gazeteci meslek örgütünün önceliği şezlong indirimi ya da hobi bahçesi değildir. Öncelik işte tam da budur.  İlk artısını alan Taş ve ekibini izlemeye devam edeceğiz.

Hatırlarsınız Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan tasarruf genelgesiyle kamu kurum ve kuruluşların gazetelere verecekleri ilanlara kısıtlama getirilmiş, abone olmalarına engeller konulmuştu. Tepkilere rağmen genelgede düzeltme yapılmadı.  Eğer vergi reformunda yazılı basını ilgilendiren madde Meclis’ten geçseydi, 2022 yılına yerel basınsız girebilirdik.

Arafta gazetecilik yapmaktan bıktık usandık. Yazılı basın mı, internet medyası mı derken yıllarımız geçti. Yerel basının kısıtlı kaynaklarını orasından burasından kırpmak yerine çıkarın internet yasasını siz de rahat edin biz de edelim. Anadolu basınını, muhalif basını istemiyorsanız da bunu açık açık dile getirin!

Öyle ki yasaklamalarla, kısıtlamalarla, özgür basını susturamaz, anca kamçılarsınız. Bu da böyle biline...                                                      

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok