Antalya
26.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
DEVA Partisi Konyaaltı ilçe yöneticileri işletmecileri ziyaret etti/ Restoranlar acil açılmalı
DEVA Partisi Konyaaltı ilçe yöneticileri işletmecileri ziyaret etti/ Restoranlar  acil açılmalı

DEVA Partisi Konyaaltı İlçe Başkanı Şafak Çelik, ilçedeki restoran ve kafeleri ziyaret ederek sorunları dinledi. Çelik, “Ne işletmecilerin ne de çalışanların dayanacak gücü kalmadı” dedi

DEVA Partisi Konyaaltı İlçe Başkanı Şafak Çelik göreve hızlı başladı. Çelik, Eğitim Başkanı Raşit Kıyak ve Bilgi İşlem Başkanı dr. Hakan Akar ile birlikte ilk iş olarak koronavirüsten dolayı kapalı olan restoran ve kafeleri ziyaret etti. Çelik ve DEVA heyeti, Liman Mahallesi’nde hizmet veren bir işletmenin sahipleri Lütfiye Umerova, Zariema Rustamov ve Ramazan Rustamov’a konuk oldu. Sorunları anlatan İşletme Müdürü M. Batuhan Yetişkin ise paket servis ve diğer konularda yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

SORUNLARI ANLATTI

Yetişkin, “Ulaşımda yolculuk yapılabiliyor. Uçağa biniliyor. AVM’ler açık ama restoranlar hala kapalı. Restoran ve kafelerin paket servisle faaliyetine devam edeceği düşünülüyor.   Ancak paket servisin çok büyük dezavantajları mevcuttur. Öncelikle paket serviste kullanılan aracı kurumlar ve uygulamalar yüzde 15 ila yüzde 20 oranında komisyon ücreti istemektedirler. Bu komisyon ücretlerine artı KDV eklendiğinde restaurant ve kafeler ancak yüzde 60 yüzde 65 oranında parasını alabilmektedir. Bunların içerisinden kendi KDV’lerini düşüyorlar. Restaurant ve kafelerin ambalaj giderleri olmaktadır. Ayrıca motor kurye elemanları var. Bunlarla birlikte neredeyse sattıkları ürünün yarı parasını bu giderlere harcamak durumunda kalmaktadırlar” dedi.

HALKIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Farklı giderler eklendiğinde restoran ve kafelerin güç bela ayakta kaldığını söyleyen Yetişkin, “İşletmeler bir de kredi kullandı. Şimdi onların da geri ödemesi başladı. Kafe restoranların da HES  kodu ile tekrar açılmasını istiyoruz” dedi. Sorunları dikkatle dinleyen DEVA Partisi Konyaaltı İlçe Başkanı Şafak Çelik, hükümetin pandemi sürecinde birçok konuda sınıfta kaldığını söyledi. Restoranların da açılması gerektiğini belirten Çelik, “İnsanlar evine ekmek götüremez hale geldi. Vatandaş yardım beklerken hükümet IBAN attı. Pandemi kuralları çerçevesinde restoran ve kafeler bir an önce açılmalıdır” dedi.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: