Antalya
19.01.2021
A
GENEL , ÇEVRE
Bu sadece buzdağının görünen kısmı / Tehlike büyük
 Bu sadece buzdağının görünen kısmı / Tehlike büyük

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Düden çayında yaşanan kirliliğin ilk olmadığı gibi son da olmayacağını belirterek, "Kirli  suların sadece bir kısmı Düden Şelalesi’nin altından çıkıyor. Geriye kalan suyun bir çoğunluğu ise süzülerek denize deşarj oluyor. Aslında göründüğünden çok daha büyük, kötü ve çarpıcı bir olay" dedi.

Önce Düden Şelalesi’nde, ardından Düden Çayı’nda son olarak da Düden Çayı’nın Lara’dan denize döküldüğü yerde görülen köpüklü ve kirli sular ile bunun sonucunda oluşan balık ölümleri tartışılmaya devam ediyor.

İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, “Balık ölümleri, ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Kirlenmeyi takip ettiğiniz zaman Düdenbaşı Şelalesi'ni yani şelalenin suyunun çıktığı yere kadar gittiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Şelale, kırkgöz kaynaklarından besleniyor ve suyun bir kısmı Düden Şelalesi'nin altından çıkıyor. Kaynakta herhangi bir kirlilik şu an için söz konusu değil. Lakin çıktığı yere bakarsak bir kirlilik söz konusu. Biz bu arada aramalıyız kirliliği"  dedi.

YER ALTI SUYUNA KARIŞIYOR

  Atılan çöplerin yağmurla birlikte yer altı suyuna karıştığını söyleyen Çeltik, “Bizim özellikle şüphelendiğimiz yer düdenler. 2011 yılında yapılan çalışma ile 300’e yakın düden tespit edilmiş. Düdenler suyu yutma özelliğine sahip doğal jeolojik yapılardır. Zaman içinde bu düdenlerin bir kısmı imara açılarak ya da içine malzeme doldurularak yok edildi. Bir kısmı da vatandaşlar tarafından çöplük olarak kullanılıyor. Buralara atılan çöpler yağışlar ile birlikte yer altı suyuna karışıyor. Bu karışan suların bir kısmı, Düden Şelalesinden çıkıyor. Bir kısmı da yeraltından süzülerek devam edip denize deşarj oluyor” şeklinde konuştu.

TEHLİKE DAHA DA BÜYÜK

  Yaşananların buzdağının görünen tarafı olduğuna dikkat çeken Ali Çeltik, "Çünkü yer altından kirli sular geliyor, bu suların sadece bir kısmı Düden Şelalesi’nin altından çıkıyor. Geriye kalan suyun bir çoğunluğu ise süzülerek denize deşarj oluyor. Aslında göründüğünden çok daha büyük, kötü ve çarpıcı bir olay. Valiliğin yaptırımı çok yerindedir ve denetimlerin artırılması gerekmektedir" diye konuştu.

 

KORUMA ALTINA ALINMALI

  Oluşan sorunu 3 kaynak çatısı altında toplayan Çeltik, “Düdenlerin koruma altına alınması gerekiyor. Her türlü kimyasal ve fiziksel atıktan uzaklaştırılması ve korunması gerekiyor. Bu kirliliğin birden çok sebebi var. Bunlardan bir tanesi Antalya’nın zemin yapısından dolayı zerzemin dediğimiz yapılar var. Birçok insan ve işletme sahibi ne yazık ki atıklarını zerzeminler yolu ile yerin altına bırakıyor. Bu atıklar yer altı sularını kirletiyor. Kirlilik şelaleye kadar geliyor. Bir tanesi kırkgöz kaynakları diğeri sulama kanalı suyu. Kirliliğin ikinci sebebi ise sulama kanalına atılan fiziksel ve kimyasal atıklar olabilir. Üçüncüsü ise düdenler” ifadelerini kullandı. 2011 yılında hazırlanan rapora sadık kalınsaydı şuan bu sorunların hiçbirini yaşamamış olacağına dikkat çeken Çeltik, "Yetkilileri buradan sesleniyoruz. Lütfen bu rapora baksınlar ve yazan ifadeler ile gereğini yapsınlar. Eğer bu rapora sadık kalınsa ve  önlem alınsaydı binlerce balık ölmeyecekti ve çevremiz de kirlenmeyecekti" diye konuştu. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: