Antalya
10.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Korkuteli'de arasta esnafı huzursuz
Korkuteli'de arasta esnafı huzursuz

Korkuteli’de belediye tarafından yıkılacak olan Arasta Çarşısı esnafını ziyaret eden CHP heyeti, esnafın sorunlarını dinledi. İl Başkanı Bayar, “Başkanın görevi halkı huzursuz etmek değil, mutlu etmektir” dedi 

Korkuteli ilçesinin en merkezi noktasında bulunan Arasta Çarşısı ile çarşının içindeki pazar yerinin, Korkuteli Belediyesi tarafından yıkılarak kentsel dönüşüme uğrayacak olması esnafın tepkisini çekti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Nusret Bayar, Milletvekili Cavit Arı, Korkuteli İlçe Başkanı Şeyhali Kara, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Bahar Önal, CHP Korkuteli meclis üyeleri ile il ve ilçe Yöneticilerinden oluşan heyet, arasta esnafını ziyaret ederek sorunlarını saptadı.

 

ESNAFIN FİKRİ ALINMAMIŞ

Yeniden yapılacak olan çarşı için esnafın kafasında birçok soru işareti olduğunu belirten İl Başkanı Nusret Bayar, "Esnaf uzun yıllardır çalışan işletmelerini, planı programı belli olmayan bir belirsizliğe sürüklemek istemiyor. Burada yaptığımız çalışmada daha iyi anladık ki; bu karar alınırken çarşının gerçek sahiplerinden fikir alınmamış. Pazar yeri; buranın yayla kültürünü oluşturan, tarım emekçisi Korkutelililerin ekmek kapısı. Biz Büyükşehir’de buranın yıkımı kararına ret verdik. Ancak Korkuteli Belediye Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki aldığını iddia ederek yıkımı gerçekleştirdi" şeklinde konuştu.

 

BAŞKAN HUZURSUZ ETMESİN

Esnafın ve pazarcılarının, durumdan memnun olmadığını belirten Başkan Nusret Bayar, "Buradaki iş yerlerinin çoğunun alt katları, üst katları mevcut. Yeni projede inşaat yığınına dönecek olan çarşıda esnafa ne kadar yer düşecek? 50 m2 için ne kadar yer verecekler? Yayla kültürü ortadan kalkacak mı? Çarşı eskisi gibi rağbet görecek mi? Bunların hiçbiri belli değil. Belediye Başkanının görevi halkı huzursuz etmek değil, mutlu etmektir. Böyle bir projenin kararını yalnız Korkuteli halkı ve esnafı verebilir" diye konuştu.

 

PAZARCI ORTADA BIRAKILMASIN

Pazar yerinin yıkılmasının tamamen hukuka aykırı olduğunu iddia eden CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, "Biz yeniliğe karşı değiliz. Elbet de yapılsın, onarılsın, güzelleşsin ancak; kimse ne olacağını bilmediği bir plan için evet, diyemez. Bir diğer konu burada yıkılan pazar yeri… Alternatif bir pazar yeri tespit edilmeden, süreç tamamlanmadan burası yıkıldı. Bu yıkım, şu aşamada hukuki değildir. Karşıda pazarcılar odası yok, pazarcı esnafı yok, kimse yok. Tek taraflı alınmış bir karardır bu. Henüz Büyükşehir Belediyesinin meclis gündeminden geçmemiş bir yıkım gerçekleştirilemez. Hukuka uygun biçimde davranıp bu sağlam yeri yıktıkları gibi geri yapacaklar. Sürecin takipçisi olacağız, Korkuteli esnafının ve halkının yanındayız” dedi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: