Antalya
17.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Özer, domates krizini sordu
Özer, domates  krizini sordu

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Rusya’nın mozaik virüsünü gerekçe göstererek Türkiye’den domates alımını durdurma kararı karşısında hükümet yetkililerini aciz kalmakla suçladı. Özer, konu hakkında TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Aydın Özer, Rusya’nın ülkemizden domates alımını durdurmasıyla ilgili krizi Meclis gündemine taşındı. Rusya tarafından Türkiye’ye uygulanan domates kotasının üç yıldır kaldırılamamış olmasını “Kabak tadı verdi” diye niteleyen Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

DOMATESLER ÇÖPE Mİ ATILDI?

Önergesinde hükümete, “Kotayı kaldırmayı neden başaramıyorsunuz?” diye soran. Özer, “Bir hafta içinde 200 bin ton domates alım kotası doldu, daha sonra‘mozaik virüsü var’ diye Antalya ve İzmir’den domates alımı durduruldu. Şimdi de kotayı 50 bin ton daha artırmak istiyor. Bugüne kadar kotanın kaldırılması için ne yaptınız? Mozaik virüsü var diye geri gönderilen domatesler Türkiye’de analiz edildi mi? Bu domatesler çöpe mi atıldı? Çöpe gitmediyse iç piyasaya mı sürüldü?”  ifadelerini kullandı.

 

RUSYA’YA BOYUN EĞİYORLAR!

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Aydın Özer,  “Bu hükümet Rusya’nın domates kotasını kaldıramaz! Yapamazlar, çünkü o basiret bunlarda yok! Bunlar ancak kriz çıkarmasını bilir! Genel Kurul’da bütçe görüşmesinde; Türkiye laboratuvarlarında yapılan analizlerde domatesimizin temiz çıktığını, mozaik virüsünün olmadığını ve ihracata uygundur denildiğini söyledik ve Bakana sorduk: “Peki, o zaman, neden geri gönderilen domatesin analiz sonuçları hakkında Rusya’ya gereken söylenmiyor?” Bakan bu sorumuza “Sadece Rusya Federasyonu’ndan bugüne kadar topu topu 2.500 ton ürün geriye dönmüş” diye cevap verdi. Yani rakam azsa, Rusya’ya her türlü boyun eğilebilir, öyle mi? Rusya ne diyorsa o, öyle mi?”

 

NE KADAR SESSİZ KALINACAK!

Tüm sektörün Rusya’nın uyguladığı domates kotasının mutlak surette kaldırılmasını istediğini vurgulayan Özer açıklamasını şöyle sürdürdü; “2015’te kriz çıktı. 2016’da Rusya domates alımını durdurdu. Sonra 50 bin tonluk kota koydu. Sonra 100 bin ton yaptı. Sonra 150 bin ton yaptı. Geçen yıl 200 bin ton yaptı. Şimdi de 50 bin ton daha artırıma gidilmesi yönünde Rusya Tarım Bakanlığı kendi hükümetine yine teklif sundu. Büyük ihtimalle kota, 250 bin tona yükselecek. Peki, bu daha ne zamana kadar böyle devam edecek? Bizim bakanlar bu duruma ne zamana kadar sessiz kalacak? Sektörün rahat bir nefes alabilmesi için, gururumuz için bu kota kesinlikle kalkmalıdır. Yani, domates üretiminde dünya dördüncüsüyüz ama buz gibi Rusya’ya mis gibi domatesimizi kotayla satabiliyoruz.” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: