Antalya
14.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Üç kuruşla huzur olmaz!
Üç kuruşla  huzur olmaz!

Büyük şirketlere dev bütçeli aflar getirilirken üreticinin görmezden gelindiğini belirten CHP’li Aydın Özer, “Büyük şirketlere dünyanın affını veren hükümet, çiftçiye yer açmak zorunda. Üretime verdiğiniz üç kuruşla huzur bulamazsınız” dedi

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin üretimden ve üreticiden yana olmadığını söyleyen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “politikası üretimden ve üreticiden yana değil, bütçesi nasıl olsun” dedi. TBMM’de devam eden 2021 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada çiftçinin sorunlarını ve yapılması gerekenleri dile getiren CHP’li Özer, Rusya’nın domates kotası meselesi üzerinden hükümeti eleştirdi.

NÜFUS 18 MİLYON, BUĞDAY 1 MİLYON ARTTI

Antalya’daki yağış nedeniyle meydana gelen sel ve su baskınlarından zarar gören çiftçi ve vatandaşlara kürsüden geçmiş olsun dileklerini ileten Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “18 sekiz yıl önce buğday üretimi 19,5 milyon tondu, bugün 20,5 milyon ton; fark 1 milyon ton. 18 yıl önce nüfus 65 milyondu, bugün 83 milyonu geçti; fark 18 milyon. Yani 18 yılda, nüfusumuz 18 milyon kişi artarken buğday üretimi sadece 1 milyon ton artmış. Demek ki, 18 yılda bu Hükümet ne üretimi ne de çiftçiyi önemsemiş. Çünkü bu hükümetin en sevdiği şey ithalat”.

KOTA YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Rusya'nın uyguladığı domates kotası sorununun üç yıldır çözülemediğini belirten Özer, “120 bini Antalya'dan olan 200 bini aşkın üretici, yıllık toplam 13 milyon ton domates üretiyor; bunun 9 milyon tonu tarla, 4 milyon tonu örtü altı üretimden sağlanıyor. Dünyada 4'üncü sıradayız ama buz gibi Rusya’ya mis gibi domatesimizi kotayla satıyoruz ve yirmi gün önce 200 binlik tonluk kota doldu. Kotanın dolması domates çiftçisini, işçisini, tedarikçisini, ihracatçısını hepsini birden olumsuz etkiliyor. Krizi yaratan siz, üreticiyi bozan siz, sonuçlarını düşünmeyen siz, umursamayan siz, çözemeyen yine siz! Mağdur olan hep emekçimiz, çiftçimiz. Sektöre bir açıklama yapılmalı ve bu yılan hikâyesi artık son bulmalıdır” dedi.

ÜÇ KURUŞLA HUZUR BULAMAZSINIZ

“Büyük şirketlere dünyanın affını, ötelemesini, muafiyetini veren zihniyetinizde çiftçiye yer açmak zorundasınız” diyen Özer, konuşmasını şöyle tamamladı: “Üretime devlet desteği altında verdiğiniz üç kuruşta huzur bulamazsınız. Allah kimseyi bulunduğu yerden aşağı düşürmesin, düzenini bozmasın. Kimsenin icralık olmasını istemeyiz. Hiçbir üretici en önemli malzemelerini icra yoluyla kaybetmek istemez. Çiftçi borçtan korkar ama artık borçsuz yaşayamaz oldu. Tüm bunlara sebep, sizsiniz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: