Antalya
14.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
İYİ Parti toz duman
İYİ Parti toz duman

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tuba Vural Çokal'ın partiden istifa ettiğini açıklamasının ardından Antalya'daki teşkilatların bazılarında istifa haberleri arka arkaya geldi. Kepez ve Muratpaşa ilçe başkanları da değişti

İYİ Parti Antalya İl Başkanlığı’nda hareketli günler yaşanıyor. Önceki akşam Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç’in yerine İl Yönetim Kurulu Üyesi Semih Tayfur ve Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut’un yerine İl Yönetim Kurulu Üyesi Şükriye Karaben’in atandığı partide, istifalar peş peşe geldi.

 

ÇOKAL’DAN SERT AÇIKLAMA
Bu gelişmenin ardından  STK’lar ile İlişkilerden  Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, parti üyeliği dahil tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. Çokal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İyi Parti STK’larla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği görevlerimden, Kurucu İlçe Başkanı olarak göreve başladığım İYİ PARTİ üyeliğimden istifa ediyorum” dedi. Açıklamasında sert ifadeler kullanan Çokal, “Bir siyasi parti için, millete güven vermenin ve iktidar hedefine doğru ilerlemenin öncelikli yolu, dile getirdiği genel ilkelerin uygulamadaki uygunluğunun görünürlüğüdür. Ben İyi Partide bu görünürlüğün sağlanacağına, Türkiye’de yitip giden değerlerin bu parti ile aşılacağına ve ülkemiz için daha iyi bir gelecek olacağına inanarak bu yola çıkmıştım” dedi.

 

DAĞDAN GELENİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Çokal, “Ancak bu süreçte gördüm ki, kişisel hesaplar ve egolar bu ilkelerin önünde bir engel olarak duruyor ve en yetkili makamlar dahi bu ilkelerin önündeki engelleri yönetemiyor. Ben İYİ Parti’nin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin değerli olduğuna inandım. Eğer emekler kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz. Yol arkadaşlarım ve şahsım da uzun zamandır değersizleştirmeye ve tacizlere maruz kalmaktadır. Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir. Antalya il başkanlığı en çalışkan ilçelerden ikisine yönelik uzun süreli bir itibarsızlaştırma ve tezvirat kampanyası yürütürken şahsımızı da hedef almıştır. Türk Milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır. En önemlisi şahsımı Antalya Seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, Dağdan gelenlerin önünü açıyoruz” dedi.

 

GÖNENÇ’TEN ÇOKAL’A TEŞEKKÜR

Görevden alınan İYİ Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç, sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yaptı. Yaşanan süreç ile ilgili daha detaylı açıklama yapacağını belirten Gönenç, “Bana iletilen mesajlarla, bir beklenti içinde olunduğunun farkındayım. Ancak ‘ince eleyip sık dokuma’ felsefesi ve parti üst organlarına duyduğum saygı nedeniyle henüz bir açıklama yapmayacağım. Umuyorum ki, yarın (Cuma) gelişmelere göre nihai kararımı vereceğim. Verdiğim bu kararı Sizlerle paylaşacağımı bilmenizi isterim. Siyaset; uzun soluklu, yola çıktıklarını yolda bulduklarınla satmadığın sürece güzel ve anlamlıdır. Bu vesile ile Sayın Tuba Vural Çokal hanımefendiye çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TOPRAK DA İSTİFA ETTİ

Tuba Vuray Çokal’ın istifasının hemen ardından, bir ayrılık da Kumuca’da yaşandı. İYİ Parti Kumluca Belediye Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak partisinden istifa etti. İl Başkanı Yavuz Temizer başkanlığında toplanan divanda kınama cezası verilen Toprak, istifa kararı ile ilgili açıklamasında, “Türk milliyetçilerini iktidara taşımak adına çıktığımız İYİ Parti yolunda, Türk milliyetçilerinin değersizleştirildiğini görmekteyiz. Meral Akşener’in en iyi oy potansiyeline sahip olduğu Antalya’yı Antalyalının yönetemeyeceğini, atadığı kayyum görünümlü il başkanıyla ortadadır. Değerli arkadaşlarımızı zorlama bir başkanın ikbali uğruna değersizleştiren ve teşkilatlarda katliam yapan önüne gelene küfredenin ve iftira atanın yönetim kademelerini işgal ettiği bu partide Türk milliyetçiliği yapamayacağımız anlaşıldığı için İYİ Parti üyeliğinden istifamızı veriyoruz” dedi.

PEŞ PEŞE İSTİFALAR

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal'ın partiden istifa ettiğini açıklamasının ardından Antalya'daki teşkilatların bazılarında istifa haberleri arka arkaya geldi. İYİ Parti Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut, Kepez Gençlik Kolları Başkanı İsmail İnce, Kepez Kadın Kolları Başkanı Havva Gencer, Muratpaşa Kadın Kolları Başkanı Dilek Aydın, Kumluca Belediyesi meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak ile Kumluca gençlik ve kadın kolları başkanları, partilerinden istifa ettiklerini açıkladı. Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: