Antalya
01.06.2019
A
ÇEVRE
Yangın alarmı!
Yangın alarmı!

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi ve Antalya Kent Konseyi'nin birlikte düzenlediği toplantıda yaz mevsimiyle birlikte meydana gelebilecek orman yangınları hakkında bilgiler verildi, uyarılarda bulunuldu. Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Tuncay Neyişçi, ilgili kurumların önlem ve uyarılarına rağmen bin civarında yangında 10 bin hektar alanın yanacağını söyledi. 

YÜZDE 95'İ İNSAN KAYNAKLI
Bin yangından 950'sinin insan kaynaklı olduğunu vurgulayan Tuncay Neyişçi, "Oysa ilgili kurumlar orman yangınları bütçesinin yüzde 95’ini insana değil, helikopter uçak dahil mücadele ve söndürme çalışmalarına ayırıyor. İnsana ilişkin en bilinen çözüm ise yasaklama. Yasaklamak kolay ancak başarı şansı az bir önlemdir. Hele orman yangınlarının yüzde 95'inin insan kaynaklı olduğu Türkiye’de bu şans yok hükmündedir" dedi.

BÜYÜK BÖLÜMÜ ANIZ ATEŞİNDEN
Türkiye'de yaşanan büyük yangınların önemli bölümünün anız ateşinin ormana sıçraması ile başladığını belirten Neyişçi, "Anız yakmayı yasaklama yerine, ormana bitişik alanlarda bahçecilik, bağcılık gibi yangın çıkarma olasılığı düşük tarım biçimlerini teşvik etmek, anız orman sınırlarında önleyici tedbirler almak, ilgilileri eğitmek gibi önlemler almak çok daha etkin sonuçlar doğurabilir" diye konuştu.

BİNLERCE ORMAN KÖYLERİ TEHDİT ALTINDA
"Orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş yapılarda kolaylıkla yanabilen malzemeler kullanılmaktadır. Orman içindeki bu tür önlemlerden yoksun binlerce orman köyü kolaylıkla yanabilecek durumda" diyen Tuncay Neyişçi, "Muhtemel bir orman yangınında bu tür yapı ya da yerleşim yerleri öncelikli alanlardır ve yangın söndürme çalışmalarını çok daha karmaşık ve masraflı hale getirirler. Yapı yangını ile orman yangını birbirinden çok farklı iki olgudur ve farklı bilgi, deneyim ve ekipmanı gerektirir. Bu tür durumlarda orman yangınlarının kontrolden çıkması ve büyümesi büyük bir olasılıktır. Yaşanmış pek çok büyük orman yangınının arkasında böyle bir neden vardır" ifadelerini kullandı. 

TURİSTİK TESİSLER İÇİN DURUM DANA VAHİM
Orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş turistik tesisler için durumun çok daha vahim olduğunu belirten Neyişçi şunları söyledi: "Yangın mevsimi ile turizm mevsimi çakışmaktadır ve turistik tesislere sıçrayabilecek bir yangın bir felakete dönüşebilir. Bu tesislerde havuz, tenis kortu, park alanın nereye konuşlandırılacağı, çatı, yağmur olukları, baca biçimleri,  kullanılacak dış yüzey boya standardı gibi pek çok ayrıntı orman yangını dikkate alınarak tasarlanmak zorundadır. Ülkemizde bu konuda büyük eksiklikler bulunmaktadır."   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: