Antalya
08.04.2019
A
Muhittin Böcek nihayet bugün görevini devralacak. Muhittin Başkana hoş geldin diyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 2009 yılındaki devir teslim töreninde Menderes Türel "Yuh Yuh" şarkısıyla uğurlandı. 2014 seçiminde Ak Partililer saç baş yolarak, boğaz sıkarak belediyeyi devraldılar. Böcek'in görevini devralacağı törende bunlara yer verilmeyeceğini biliyoruz. Ama yine de buradan böyle olmasına meydan verilmemesi için bize düşen uyarı görevimizi yapmış olalım. Türel, bu kentin belediye başkanıydı, "düşman" olarak değil belediye başkanı olarak uğurlanmalı. Muhittin Böcek seçimi daha çok seçim kampanyası dönemindeki barışçıl üslubu, kullandığı sevgi dili sayesinde kazandı. Devir teslim töreni, Böcek'in bu üslubuna yakışır şekilde başlamalı ve bitmeli. 
*****
İnsanlar 31 Mart öncesinde fazla gerildi. Muhalefette olanlar, iktidarda olanların "mobbing" benzeri uygulamalarına maruz kaldı. İktidar cephesinden muhalifleri "düşman", "terörist" ilan edenler oldu. "Düşman", "terörist" ilan edilenler, kendilerine o şekilde bakanları "düşman", "terörist" görmeye başladı. Bugün yapılacak devir teslim töreninde CHP'lilerin sergileyeceği olgunluk, seçim öncesinde oluşan düşmanlık ortamının yerini barışın, kardeşliğin almasına, düşmanlık kültürünün yerini demokrasi kültürüne bırakmasına hizmet etmeli. 
*****
Böcek, "Belediyedeki kimsenin ekmeğiyle oynamayacağım" dedi. Aynı şeyi CHP İl Başkanı Kumbul da tekrar etti. O süreci biz de yaşadık, ekmeğiyle oynanan insanların ne tür trajediler yaşadığını yaşayarak, yakından gördük. Büyükşehir Belediyesi Ak Parti geldiğinde CHP'lilerin işinden edildiği, CHP'liler geldiğinde Ak Partililerin işinden edildiği bir belediye olmaktan çıkarılmalı; 2004 yılında başlatılan bu geleneğe son verilmeli. Bizim arzumuz ve dileğimiz budur.
*****
Ama şöyle de bir gerçek var: Türel yönetiminde ötekileştirme milletin ekmeğiyle oynamakla sınırlı kalmadı. İnsanları Akseki'ye, Gündoğmuş'a gönderip, bir tek bankın üzerinde 9 kişiyi oturtup akşama kadar bekletenler; Akaydın döneminde daire başkanı olan kişilere makam odası olarak Gündoğmuş'taki yedek parça atölyesini reva görenler; belediye çalışanına akşama kadar yoldan geçen arabaları sayma görevi verenler; bu meşrepten yöneticiler; insanların intihar etmesine neden olan vicdansızlar oldu. Bu vicdansızların koltuklarında keyif çatmaya devam etmesine izin vermek de vicdani olmayacaktır.  
*****
"Muhittin Böcek bu kadar borçla belediyeyi nasıl yönetecek?" deniyor. Birkaç gün önceki basın toplantısında İl Başkanı Ahmet Kumbul, "Enkaz edebiyatı yapmayacağız, hem borç ödeyecek, hem de hizmet vereceğiz" dedi. Böcek, bu şiarın gereklerini beş yıl boyunca yerine getirirse, ikinci dönem için rahat seçilir. Böcek'in göreve başlamasının ardından bir ay geçer ya da geçmez, hacizciler açık buldukları kapıdan girmeye çalışacak, belediye yönetimine gergin bir başlangıç hediye etmek isteyecektir. Böcek bürokratlarını doğru seçmez, yönetimini aklın kurallarına göre değil, hatır gönüle göre belirlerse bu işlerin içinden çıkması zor olur. 
*****
Böcek'in şu anda teknik danışmanlığını yapan Cem Oğuz, hukuk danışmanlığını yapan Cansel Tuncer, Böcek'in kuracağı ekip için son derece isabetli isimler. İnşaat Mühendisleri Odası'nda uzun süre başkanlık yapan, şu anda İMO'nun Genel Merkez Yönetiminde bulunan Cem Oğuz, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla uyumlu çalışmak açısından da doğru bir tercih. Böcek, yönetici kadrosunu bu tür isimlerle zenginleştirir, liyakati yönetim kademesinden başlatır ve hesap kitap işlerini emin ellere teslim ederse, bu işlerin altından kalkar. Benim inancım ve dileğim, Böcek'in, zor görünen Büyükşehir yönetiminin altından kolay kalkacağı yönündedir. 
Paylaş
ETİKETLER:
Yok