Antalya
21.03.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
SERİK: ÇOK GEÇİŞKENLİ HAREKETLER BUNLAR
SERİK: ÇOK GEÇİŞKENLİ HAREKETLER BUNLAR

Antalya siyasetinin ağırlık merkezlerinden birisidir Serik. 16 Antalya Milletvekilinin 3’ü Serik’tendir mesela. Ya da Serik Belediye Başkan Adayının belirlenmesinde Bakan, Büyükşehir Başkanı devreye girer. Örneğin, 2014 yerel seçimlerinde Mevlüt Çavuşoğlu ve Menderes Türel başka başka adayları desteklerken aradan onların desteklediği değil de sürpriz bir şekilde Ramazan Çalık çıkmıştı.
Bu seçim de farklı şeyler yaşanmadı Serik’te. Örneğin, Ak Parti Belek Belediye Başkanlığı yapan ve Yusuf Mecek Millet İttifakı’nın adayı oldu. Ya da MHP’nin Serik Belediye Başkanlığı yapan ve İyi Parti’den aday olmak isteyen Mehmet Habalı, DSP’den aday gösterildi. Cumhur İttifakı da Ak Parti adayı olarak Enver Aputkan’ı gösterdi.
Kısacası, her an her şeyin değişebileceği yerdir Serik.


30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ


2014 yerel seçimleri esas olarak Ak Parti ile MHP arasında geçmişti. Bu yarış, Serik belediye Başkanlığı, Serik Belediye Meclis Üyeliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığında da sürmüştü. Sadece Büyükşehirde MHP’ten Menderes Türel’e 3 puanlık destek gelmişti.

GENEL SEÇİMLER
Serik’te yerel seçimlerin aksine yaklaşık %30’luk bir CHP tabanı görülüyor. İyi Parti bu tabanda %7’lik bir oy almış.  Ak Parti’den ise %2’lik bir kayma söz konusu. İyi Parti’nin Antalya’da en başarılı olduğu ilçe, Serik. MHP, 2015 seçiminde aldığı %27 oyun %17’sini İyi Parti’ye kaptırarak %10’lara gerilemişti.

 

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Referandum, merkez sağın merkezi diyebileceğimiz Serik için tam bir turnusol kağıdı işlevi gördü ve merkez sağın sözcüsü durumunda olan ve referandumda “evet” bloğunu temsil eden Ak Parti ve MHP’ye %60 oranında “hayır” diyerek sürpriz yaptı.

Serik referandumda yaptığı sürprizini, referandumun devamı şeklindeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “hayır” bloğunun adaylarına toplamda %57,2 destek vererek de sürdürdü.

DEĞERLENDİRME
Bugün gelinen noktada Serik’te Ak Parti ve MHP açısından çok güçlü oldukları Serik’te inisiyatiflerinin azaldığı ve İyi Parti’nin yeni oyun kurucu olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu da yerel seçimlerde Millet İttifakı için artı puandır. Ancak, Serik’in iç dengelerinde etkin bir rolü olan ve DSP’den aday olan Mehmet Habalı faktörü Millet İttifakına ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Habalı’nın aynı zamanda Cumhur İttifakından da oy alacaktır. Mehmet Habalı’nın adaylığı, ibrenin Millet İttifakı’na dönük olması beklenen Serik’te seçim sonuçlarını tahmin edilemez hale getirmiştir. Zira Serik’te yerel seçimlerde genel politikalar ikinci derecede belirleyicidir. Serik’te daha çok adayların kimliği öne çıkmaktadır. Bu da Serik sonuçlarını çok bilinmezli bir denklem haline getirmektedir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: