Antalya
14.03.2019
A
EKONOMİ , SEKTÖR
Bıçak kemiğe dayandı
Bıçak kemiğe dayandı

Belediye-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mehmet Mercan, Alanya Belediyesi işçilerinin bölge belediyeleri arasında en düşük ücreti alan belediye olduğunu belirterek, "Artık bıçak kemiğe dayandı. Hiç kimse bizden enflasyonun altında bir sözleşmeye imza atmamızı beklemesin" dedi.

 

 

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI


Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in her sözleşme döneminde işçilerden fedakarlık isteyip, bir sonraki dönem için söz verdiğini, verilen bu sözlerin hiç bir zaman yerine getirilmediğini belirten Mehmet Mercan, "Yıllardır Alanya’ya emek veren, alın teri döken her türlü fedakarlığı yapan işçiler bu muameleyi hak etmiyor. Alanya turizmin başkenti. Alanya’yı Alanya yapan, günün 24 saati, hayatın tüm alanlarında alın teri döken Alanya’ya emek veren emekçilerdir. Alanya Belediyesinde üyelerimiz, belediye emekçileri huzursuzdur. Üyelerimiz günlük mesailerini 'Ne zaman toplu sözleşmesi imzalanacak?', 'Geçim sorunumuzu çözebilecek miyiz?” gibi düşüncelerle geçirmektedir. Geleceği konusunda kafasında belirsizlik olan, hayat pahalılığından, zamlardan bunalan üyelerimizin daha iyi hizmet vermesi beklenemez. Üyelerimizin bu tür ikilemlere girmeden, daha huzurlu ve verimli bir şekilde çalışmasını, üretmesini Alanya halkına daha da iyi hizmet vermelerini istiyoruz" diye konuştu.

 

İŞÇİLER BUNU HAKKETMİYOR


“Alanya Belediyesi’nde çalışan işçiler ve Alanya halkı böyle bir belirsizliği hak etmemektedir. Biz dün olduğu gibi, bugün de sorumluluk bilinciyle taşın altına elimizi koymaya hazırız. Biz dün olduğu gibi yarın da bize bir adım atana iki adım atmaya hazırız. Ancak hiç kimse bizden enflasyonun altında bir sözleşmeye imza atmamızı beklemesin. Sendika olarak Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’den talebimiz açık ve nettir. Sayın Yücel Alanya’nın çevresindeki belediye işçilerinin ücretlerine enflasyonun geldiği noktaya bir bakın, elinizi vicdanınıza koyun ve bu sözleşmeyi masada bitirin. Atacağınız bu imza, iş barışına ve huzura alın terinin hakkına atılacak bir imza olacaktır" ifadelerine yer verdi.

 

BİRLİKTE ÇÖZELİM


"Bizler de bu ülkede yaşıyoruz. Ülkemizin gerçeklerini de yaşadığımız ekonomik sıkıntıları da biliyoruz. Şubat 2019’da dört kişilik ailenin açlık sınırı 2. bin 29 lira, yoksulluk sınırı 6 bin 609 lira. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Aralık 2018 enflasyonu yüzde 20,30, 2019 yılı asgari ücret artışı yüzde 26. Gerçek enflasyon dediğimiz, çarşı pazar enflasyonu yüzde 30’un üzerinde" diyen Mehmet Mercan, şunları söyledi: "Belediye-İş toplu sözleşme süreçlerinde, günlük, dönemsel fırsatçı politikalar değil; karşılıklı güvene dayalı, uzun vadeli ve ilkeli bir politika izlemiştir. Belediye-İş'in dürüst, tutarlı ve ilkeli toplu sözleşme politikaları sonucu, Antalya şubemizin örgütlü olduğu tüm ilçe belediyelerinde toplu sözleşmeler masada imzalanmıştır. Masada biten sözleşmelerimiz, ülkemizin gerçeklerinden uzak olmadığı gibi, üyelerimizin beklentilerinden, enflasyonun ve hayat pahalılığının geldiği noktadan, çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını daha iyi yaşatma arzusundan bağımsız değildir. Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki, sendikamızın bütün iyi niyetli çabalarına ve samimiyetine karşın Alanya Belediyesi'nde toplu sözleşme süreci, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in enflasyonun altında ücret ve sosyal hak ısrarından dolayı tıkanmıştır. Bu tıkanıklığı birlikte giderelim, bu sorunu elbirliğiyle çözelim."   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: