Antalya
08.03.2019
A

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınlar Günü'nün "Emekçi" kısmını özellikle vurguluyoruz. 8 Mart kadınların eşit cinsiyet talebi ve cinsiyet eşitliğine yönelik kadın haklarıyla ilgili mücadele günü iken, erik dalı eşliğinde oyunlar oynanan kadın bayramına dönüştürülmesi girişimlerine dikkat çekmek için bunu yapıyoruz.
                    *****
1 Mayıs'ın işçi ve emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü olduğu da unutturulmak istenmiş; "bahar bayramı" olarak kutlanan, yetişkinlerin piknik yaptığı, çocukların ip atlayıp uçurtma uçurdukları, yumurta yarışı yaptıkları bir gün haline dönüştürülmeye çalışılmıştı. 1 Mayıs 1977 katliamını, bu anlayışın itaat görmemesine gösterilen devlet reaksiyonu olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. 1 Mayıs günleri işçi ve emekçilerin mücadele ve dayanışma günü olarak bu tür bedeller ödenerek kabul ettirildi. Kadınların cinsiyet eşitliği talepleri 8 Mart'ın "mücadele günü" olma özelliğini ön plana çıkardıkça, ona karşı reaksiyonlar artmaya, erkeklerine itaat eden "makbul kadın"ların erik dalı oynayıp, hoplayıp zıplayarak stres atacağı bir gün haline dönüştürülmesi çabalarına da, hız verilir oldu.
                    *****
Neden bir çiçek böcek bayramı olmadığına vurgu için 8 Mart'ın tarihçesine göz atalım: 8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde 40 bin işçi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve arkasından çıkan yangın nedeniyle, fabrika içinde mahsur kalan 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. İşçilerin cenaze törenine 10 bini aşkın kişi katıldı. 1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, yangında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak değiştirilen 8 Mart, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından da "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kabul edildi. Birleşmiş Milletler'in bu kabulünün ardından 8 Mart bütün dünyada kadınların birlik dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanır hale geldi.
                    *****
8 Mart'ın o halde bu geleneğe uygun; kadın erkek eşitliğinin, kadın haklarının, kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin gündeme getirildiği, en geniş kesimlere yayıldığı bir gün olarak kutlanması en doğrusudur. Başta sosyal demokrat geçinen belediyeler olmak üzere il - ilçe - belde belediyelerimizin, 8 Mart'ta oyun havaları eşliğinde kadınları hoplatıp zıplattığı çiçek böcek etkinlikleriyle ortalığı şamataya boğma yarışından vazgeçmeleri gerekir.  

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok