Antalya
11.02.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
Başkan Türel Yörüklerin konuğu
Başkan Türel Yörüklerin konuğu

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın geleceğinin siyasetin kısır çekişmelerine kurban edilmemesi gerektiğini belirterek, “Projeler yarışsın" dedi.

 Bugüne kadar yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu söyleyen Başkan Türel, her biri iş ve aş demek olan projeleri Antalya'ya kazandırırken, değerlerimize de her zaman sahip çıkılacağını söyledi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile birlikte Yörükler Derneği'nin tarhana çorbası etkinliğine katıldı. Yörük Kültürü'nü son derece önemsediklerin belirten Başkan Türel, Yörük Köyü Projesi'ni anlatarak “24 saat yaşayacak bu Yörük Köyü'nde yalnızca gözleme, yayık ayranı, kıl çadır olmayacak. Yörük köyünde nasıl yaşanıyorsa bizim kuracağımız Yörük Köyü'nde de yaşam hiç bozulmadan aynen o şekilde devam edecek" dedi.

 

YÖRÜKLÜK BİRLİĞİN GÖSTERGESİDİR

 

Yörük kültürünü yaşatmak ve tanıtmak adına önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Başkan Türel, Manavgat'ta açılan Yörük Müzesi sayesinde gelecek nesillere ve yabancı turistlere kültürümüzü tanıtma ve anlatma fırsatı bulunduğunu söyledi. “Yörüklük bizim toplumumuzun mayasıdır" diyen Başkan Türel, “Yörük kültürü birliğimizin, beraberliğimizin bir göstergesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği 'Toroslar'da bir Yörük çadırında duman tütüyorsa bu ülkenin sırtı yere gelmez' sözü işte tam da bu zamanda birlik, beraberliğimizi, bu milletin gücünü ifade eder" diye konuştu.

24 SAAT YAŞAYACAK YÖRÜK KÖYÜ

 

Yörük Köyü projesinden de söz eden Başkan Türel, 24 saat yaşayan bu köyde Yörük kültürünün tüm yönleri ile gençlere ve kente gelen yabancılara tanıtılacağını anlattı. Başkan Türel, “Biz Antalyamıza bunları kazandırmaya çalışıyorken birileri de başka başka festivallerle uğraşmaya devam etsin" diye konuştu. Başkan Türel, Antalya'nın geleceğinin siyasete ve kısır çekişmelere kurban edilmemesi gerektiğinin de altını çizerek projelerin yarışması gerektiğini dile getirdi. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: