Antalya
29.01.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Fırtına ve hortum koşulsuz destek verilsin
Fırtına ve hortum koşulsuz destek verilsin

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, fırtına ve hortumun vurduğu Antalyalı üreticilere koşulsuz devlet desteği sağlanması için kanun teklifi verdi.

 Özellikle sigorta yaptıramayan üreticilerin zorda kaldığını belirten Özer, “Antalyalı çiftçimiz bu kötü gününde desteklenmezse bunun faturası tüm ülkeye çıkar; gıda yokluğu kapımızı çalar” dedi.  Yüksek enflasyon ve artan girdi maliyetleri yüzünden zaten zor günler geçiren üretici için hortum felaketinin yıkım etkisi yarattığını söyleyen Aydın Özer, “Antalya, ülkemizde örtüaltı tarımın merkezi. Rahat bir nefes alarak yeniden ekim yapabilmesi için üreticimizin tam destek ve yardıma ihtiyacı var. Özellikle de maliyeti nedeniyle serasını veya ekim alanını sigorta yaptıramayan üreticimizin beli büküldü. Bu nedenle hortum felaketiyle zarar gören tüm üreticilerimizin kayıplarının karşılanması amacıyla bir kanun teklifi verdik. Geçen gün Cumhurbaşkanı da, 'Afette ortaya çıkan zararları telafi etmek için gereği neyse yerine getireceğiz' demişti. Verdiğimiz kanun teklifi tam da bu ifadenin açılımıdır. Vatandaşımızın, üreticimizin devletten beklentisi de bu yöndedir” diye konuştu.

 

ÇİFTÇİ MUTLU OLURSA ÜLKE DE MUTLU OLUR

Kredi borçlarını ödeyemez hale gelen üreticilerin unutulmaması gerektiğini belirten Özer, "Bu borçlar yeniden yapılandırılarak faizsiz ve en az iki yıl ertelenmeli. Verimli ekim yapabilmesi için üreticiye uzun vadeli ve faizsiz kredi imkanı sunulmalı. Çiftçimiz mutlu olursa, ülkemiz mutlu olur” ifadelerini kullandı.

 

2 BİN DÖNÜMDE 10 MİLYON TL'LİK ZARAR

Antalya merkez, Kemer, Kumluca ve Finike ilçelerinde yaşanan, maddi manevi kayıplara neden olan hortum felaketi sonrası hasar tespit çalışmaları sürüyor. İlk resmi açıklamaya göre kentte 100 milyon liralık zarar tespit edilirken, Antalya Ziraat Odası tarafından 2 bin dönümlük sera ve ekili alanda zarar görüldüğü belirtildi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: