Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi'nde bulunan ve içerisinde Bambus Plajı'nın da bulunduğu 'Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olan ve tapu kayıtlarında 'Semt Spor Sahası' olarak gözüken alan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2022'de ihale edildi. İhalede günübirlik kıyı kullanım alanı olarak belirlenen 909 metrekare alan 3 yıllığına bir şirkete kiralandı.

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN DAVA ATAĞI

Muratpaşa Belediyesi, şartnamenin Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle ihalenin iptali için dava açtı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ihaleyi iptal etti. İptal kararının ardından Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal plajın basit düzenleme ve temizlik çalışmasının ardından halka açılacağını söyledi. İptal edilen ihaleyi kazanan firma, çalışmanın ardından alanda bırakılan belediyeye ait resmi plakalı araçları çekiciyle çektirdi. Alanın dışına çekilen araçların tekrar girişini engellemek için alanın girişine arazi aracı park edildi. Muratpaşa Belediyesi ise plaja alternatif yol oluşturarak temizlik çalışmalarına devam etti. 

"BÜROKRATİK LİSANA YAKIŞMAYAN ÜSLUP"

Yaşanan olayların ardından taraflardan sert açıklamalar geldi. En son Muratpaşa Belediye Meclisinde AK Parti ve CHP meclis üyelerini birbirine düşüren Bambus plajı, AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanlığının açıklamasının ardından yeniden gündeme oturdu. AK Parti tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Muratpaşa Belediye Başkanının kanun bilmezlere yol gösterircesine siyasi ve bürokratik lisana yakışmayan bir üslup ile Bambus plajına çöküyoruz’ açıklamasını üzüntü ile takip ediyoruz. Bambus plajı ihalesi iptal olmuş ve tekrar ihale süreci beklenmesi gereken Antalya halkı için tarihsel önemi ve mazisi olan bir plajımızdır.  Sayın başkanca usulsüz bir ihale olduğu söylenen sürece gerek belediyesi gerekse de kendilerine yakın partilileri dahil olarak, Bambus plajının yanında bulunan alanın ihalesini de almışlardır. Daha sonra Muratpaşa Belediyesi'nin itirazları neticesinde ihaleler iptal edilmiştir. Sayın başkanın kanuni sürecin takipçisi olmak yerine hukuka aykırı uygulamalar içerisinde olmasını talihsizlik olarak görüyoruz. Sayın başkanın takip eden süreçte Muratpaşa sınırlarında kalan tüm falezlere sahip çıkmasını ve yapılan kaçak plaj uygulamalarına göz yummak ve idare etmek yerine gereğini yapmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

"SİYASİ PARTİ OLDUKLARINI UNUTANLAR"

Cevap hakkını kullanan Muratpaşa Belediyesi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Ne yazık ki, kent hafızasının da bir parçası olan bu plajda halk için attığımız adımlar, belli çevreleri ziyadesiyle rahatsız etmiştir. Siyasi parti olduklarını unutanlar, şirket yetkilisi gibi açıklamalarla, yeni bir ihale sürecinin beklenmesi gerektiğini tavsiye edecek kadar yolu şaşırmışlardır. Üstelik, eski Bakan Mehmet Özhaseki’nin 'Denizler halkındır' sözünün daha mürekkebi kurumamışken..." 

"BAMBUS PLAJI, PARTİLER ÜSTÜ BİR MESELEDİR"

İdari yargılama usulü kanunda istinaf ya da yeni ihale sürecinin beklenmesi diye bir kavram olmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Şehirlerimizi yaşanabilir ve herkes için adil hale getirmek tüm belediyelerin görevidir. Hepimiz de sağlıklı, sürdürülebilir, güvenli ve adil çevrede yaşam hakkına sahibiz. Kent hakkı tam da budur. Açıklamalarıyla varlık nedenlerini inkar edenlerin kavrayamadığı da budur: 'Adil olmak.' O nedenle Bambus kişisel ya da kurumsal bir mesele değil, partiler üstüdür. Bambus, kentin çıkarıdır, kamunun yararıdır. Bambus, kentin adaletidir. Ama kamu yararı, kent çıkarı, siyaset üstü kalmak kavramlarına yabancı kalanların Bambus’ta yaşananları ve attığımız adımları kavramaya devlet kültürleri asla yetmiyor. Kıyıları halka açık tutmak bütün kişi ve kurumlar için anayasal bir görevidir. İhalesi iptal edilmiş, boş ve sahipsiz yeri işgalden korumak, evet, Muratpaşa Belediyemizin görevidir. İfadesi 'el koymak'sa, el koymaktır. El koymak, sorumluluk almaktır. Sorumluluğu üstlenmektir. İşi üzerine almaktır. Vaziyet etmektir. Bambus Plajı’na el koyan Belediye Başkanımız Ümit Uysal değildir. 'Kamulaştırmasız el koyma' kavramı hukuki bir kavramdır. El koyan, Muratpaşa halkı adına Muratpaşa Belediyesi’dir. Bir kamu idaresidir. Devletin bir parçasıdır. Aynı kapsamda olan diğer plaj için de gerekli tebligat yapılmış ve yasal sürede kıyının boşaltılması istenmiştir."

"ANAYASA'YA GÖRE KIYILAR HALKA AÇIK TUTULMALI"

Anayasa’ya göre kıyıların halka açık tutulması gerektiğini hatırlatan açıklama, şöyle devam etti: "İhalesi iptal edilen, sahipsiz kalan bir yeri yeniden işgale uğramasın diye belediye olarak müdahale ettik. Bundan doğal ne olabilir? Neden süreç partiler üstü bir bakışla görülemiyor? Neden kamu yararı kavramından bu kadar uzaklar? Oysa şirketleşmiş akıllarını bir kenara bıraksalar, sadece Bambus’un değil, tüm kıyı alanlarının belediyeler dahil ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına tahsisini savunmaları gerekecek. Böylece polemik değil, 'iş' üretebilecekler. Şimdi Antalya’mız yeni bir başlangıcın arifesinde. Kamuya ait olanın kamuda kaldığı, Antalya’mıza ait olanın komşularımızın, halkımızın olduğu bir dönem başlıyor. Biraz olsun sağduyulu olup, aklıselim kalıp bu duyguya kulak verin. Partiler üstü bir tutumla, istisnasız herkesi 'Bambus, Antalyamızındır' demeye, alandaki çalışmalar tamamlandığında bütün bir kent olarak piknik yapıp, denize girmeye davet ediyoruz. On binlerce insanımızın oradan denize girdiğini görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz. Halkımız da bekliyor."

"YALAN BİLGİLER ÜZERİNE KURULU KAMPANYA"

Suların durulmadığı, siyasilerin üst perdeden ele aldığı Bambus Plajı’na ilişkin son açıklama Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'dan geldi. İhalesi iptal edilen Bambus Plajı’na sahip çıkma iradesinin Muratpaşa Belediyesi'ne karşı karalama kampanyasına dönüştüğünü belirten Uysal, Bambus’u Antalya’ya kazandırma iradesinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından yazılı bir açıklamada bulunan Başkan Uysal, "yalan bilgiler üzerine kurulu kampanya hazırlayanlar" dediği kesime de net mesajlar verdi. Başkan Uysal, açıklamasında şunları kaydetti:

"İhalesi iptal edilen Bambus Plajı’na sahip çıkma irademiz ve kararlılığımız, belediyemiz aleyhine bir kampanyaya dönüştürülmek istenmektedir. Falez sahil bandında bazı plajlarda gerçekleştirilen asansör, platform tipi yapılar gündeme getirilerek Bambus Plajı’nı terk etmemiz beklenmektedir. 

Bu yalan bilgiler üzerine kurulu kampanyayı hazırlayan çevrelerin de çok iyi bildiği üzere kıyılarda her türlü tasarruf yetkisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na aittir. Yapı ruhsatı verilmesi için Bakanlıkça kiralama, irtifak hakkı tesisi, kullanma izni veya tahsis işleminin yapılmış olması şarttır. 

Bu çerçevede, Bakanlığın belediyemize ‘kaçak’ bildiriminde bulunduğu bütün yerlerle ilgili gerekli işlemler yapılmıştır, yapılmaya da devam edilmektedir. Ancak böyle bir bildirim yok ise Bakanlıkça verilen ön izin veya izinlerin özellikle falez sahil bandında ne gibi sonuçlara neden olduğunu denetlemek de İl Müdürlüğü’nün yükümlülüğüdür.

Antalya halkının ve duyarlı kent çevrelerini de çok iyi bildiği bu hususu tekrar hatırlatır, kamuoyuna saygıyla duyururuz. Bu tip girişimlerle Bambus’u Antalya’ya kazandırma irademizden geri adım atacağımızı düşünenler boş bir çabanın içinde olduklarını bilmelidir."

Muhabir: DUYGU TEKİN