Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi 18 haftadır‘Vergide Adalet Eylemi’ni kesintisiz sürdürmeye devam ediyor. Yeni vergi paketini eleştiren SES Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer, “Çalışanların vergi yükünü azaltan bir madde yok. Vergi paketi emeğiyle geçinenlere yeni ek vergiler getiriyor” ifadelerin kullandı.

ANTALYA’DA 18 HAFTADIR SÜREN VERGİDE ADALET EYLEMİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)  Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer Vergide Adalet talebiyle Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezinde basın açıklaması yaptı. 18 haftadır eylem yaptıklarını belirten Dr. Kaan Taşer “TBMM bu hafta içinde yeni vergi paketini görüşecek. Yeni vergi paketi içinde maalesef çalışanların vergi yükünü azaltan bir madde yok. Vergi paketi emeğiyle geçinenlere yeni ek vergiler getiriyor” şeklinde konuştu.

“ŞİFA DAĞITTIĞIMIZ HASTALARIMIZIN YAŞADIĞI YOKSULLUK BİZİ ÜZÜYOR”

Hükümetin emeğiyle geçinen halkın vergi yükünü artırmanın programını hazırlıyor diyen Dr. Kaan Taşer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maliye bakanı Şimşek’in kamuoyu nezrinde artık inandırıcılığı kalmamıştır. Hükümetin, her açıkladığı ekonomik program, hayata geçirdiği paket sayesinde emekçi kesimler yoksullaşırken, başta hükümete yakın olan şirketler karlarına kar katıyorlar. Vergi yükünü çalışanların sırtına yükleyen politik tercih iflas etmiştir. Çalışanların her geçen gün azalan satın alma gücü dayanılmaz hale gelmiştir. Biz sağlık çalışanları hem kendi ekonomik kayıplarımız ve her gün muayene ettiğimiz şifa dağıtığımız hastalarımızın yaşadığı yoksulluk bizleri derinden üzmektedir. Toplumun da sesi olma sorumluluğumuz gereği on sekiz haftadır alanlarda taleplerimizi yineliyoruz.”

“KOMİK ÜCRET ARTIŞLARINI DİLE GETİRMEKTEN USANDIK”

“Hükümetin TÜİK’in aldatıcı gerçek olmayan oranlara göre çalışanlara yaptığı komik ücret artışlarını dile getirmekten usandık” diyen  Dr. Kaan Taşer soruları şu şekilde sıraladı:

“Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Kazancına göre düşük ve ya hiç vergi vermeyenleri kollamaya devam edecek misiniz?  İhbarcılığı adaletsiz ve eşitsiz vergi toplama politikanızı örttüğünü düşünüyor musunuz? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?"

“BU ADALETSİZ VE EŞİTSİZ VERGİ YÜKÜNÜ SIRTIMIZDAN ALIN”

Yeni vergi paketi TBMM getiren hükümet ve tüm milletvekillerine seslenen Dr. Kaan Taşer:

 “Kesinti oranları yılsonuna doğru yüzde 35 civarına çıkıyor. Bu adaletsiz ve eşitsiz vergi yükünü sırtımızdan alın, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla yüzde 15 vergi kesinti oranlarını hayata geçirin. Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak on sekiz haftadır sürdürdüğümüz ‘vergide adalet istiyoruz’ eylemlerimiz şayet TBMM de karşılık bulmazsa, her Çarşamba olduğu gibi taleplerimiz hayata geçene dek eylemlerimizi sürdüreceğiz”

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN