Yer üstü güzellikleri kadar denizaltı güzellikleri ile de her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Antalya’da 2017 yılında Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katıldığı törenle hizmete giren turistik denizaltısı Nemo Primero, artan maliyetlere yenik düştü.

ANTALYA'DA YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİYDİ

Nemo Primero, Kaleiçi Yat Limanı’ndan yerli ve yabancı turistleri Akdeniz’in derinliklerine indiriyor, Kaleiçi açıklarında 35 metre derinlikte bulunan Fransız savaş gemisi St. Didier batığına dalışlar gerçekleştiriyordu. Her seferde azami 44 yolcu ile günde ortalama 4-5 dalış yapan ve her seferde yaklaşık 1 saat suyun altında kalan Nemo en çok Romanya vatandaşları ilgi gösteriyordu.  

NEMO MALİYETLERE YENİK DÜŞTÜ 

Antalya Körfez Gazetesi Muhabiri Ertuğrul Gün'ün haberine göre Antalya’ya gelen turist sayısı yıldan yıla rekor kırsa da talep azlığı ve maliyetlerin artması Nemo’yu da vurdu. Şirket tarafından Nemo, Dubai’ye kiralandı. İşletme Müdürü Zafer Deveci, turistik denizaltı "Nemo Primero"sun 2017 yılında faaliyete başladığını söyledi. Maliyetlerin ciddi derecede yükseldiğini ifade eden Deveci, “Türkiye’nin ilk turistik denizaltısı Nemo Primero büyük özveriyle ye o dönem Antalya Valimiz Münir Karaloğlu’nun destekleriyle Yunus Emre Yavuz Yiğit  tarafından Türkiye’ye getirildi. Büyük bir heyecanla ilk dalışı yaptığında bizde suyun içinde kaydını alıyorduk. Ancak Antalya Yat Limanındaki serüveni tamamlandı” dedi.

“DAHA FAZLA DAYANAMADI VE ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ BİR YENİLİĞİ BÖYLECE SONLANDI" 

Deveci neden görevi sonlandı sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Sualtında görüş sorunumuz vardı. Her zaman bir olmuyordu. Bu satışlarımızı etkiledi. Bunun yanında en önemli şey ise maliyetlerimiz çok arttı. Başka teknelere 100 bin TL kiralama yapılırken biz 4-5 kat daha fazla ücret ödüyorduk. Sahip çıkılsa belki de gitmezdi. Bundan sonra Dubai’de dalış gerçekleştirilecek. Büyük hayallerle Antalya’da bu göreve başlamıştık. Maalesef 7 yıl devam edebildi. Altın yumurtlayan tavuk gibi görülen denizaltı yerel bürokrasi tarafından sürekli fahiş maliyetlere ve engellemelere maruz kaldı. Daha fazla dayanamadı ve ülkemizin önemli bir yeniliği böylece sonlandı.”

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN