Antalya'nın Kepez ilçesinde Kazakistan Cumhuriyeti'nin Milli Dombra Günü büyük coşkuyla kutlandı. Türk halklarının geleneksel çalgısı olan Dombra’nın anıtı Kepez Belediyesi tarafından Jambıl Jabayev parkına tören ile yerleştirdi. Törende konuşan Antalya Valisi Hulusi Şahin, dünyaya birlik ve beraberlik mesajı verdi.

KAZAK OZANI JAMBIL JABAYEV'İN İSMİ KEPEZ'DE YAŞATILIYOR 

Antalya'da gelenek şiir ustası olarak bilinen ünlü Kazak ozanı Jambıl Jabayev’in ismi Kepez'de yaşatılıyor. Jabayev Parkı'na yerleştirilen Dombra anıtının açılışı tören ile gerçekleştirildi. Törene Vali Hulusi Şahin’in yanı sıra, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev,  Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, Kazakistan Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev, Kazak heykeltraş Murat Mansurov ve çok sayıda vatandaş katıldı.

VALİ ŞAHİN'DEN DÜNYAYA BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI 

Vali Şahin Türk kültürünün özü olan Kazak kardeşlerimizle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı veren Vali Şahin, “Bizim kültürümüz bin yılları aşan bir yolculukla Orta Asya’dan Adriyatiğe, Adriyatik’ten Pasifiğe kadar ulaşarak geniş bir kardeşlik köprüsü oluşturdu. Bugün kardeşlerimizle tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

"MANEVİ KÖPRÜLERİ SAĞLAM TUTALIM"

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bugün Sovyet Rusya dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Devlet olarak bu dostluğa ihtiyacımız var. Fakat yarın ne olacağını kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu gibi parçalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler, avuçlarından sıyrılabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye, ne yapacağını bilmelidir. Bizim bu dostumuzun yönetiminde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onları arkalamaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir, hazırlanmak lazımdır. Milletler, buna nasıl hazırlanırlar? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil bir köprüdür, inanç bir köprüdür, tarih bir köprüdür.“ sözlerini hatırlatan Vali Şahin, “O kavuşma günü 1990’lı yılların başında geldi. Kardeşlerimizle tekrar buluştuğumuz için çok mutluyuz ve gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

"DÜNYAYA TEKRAR BARIŞ VE ADALETİ GETİRECEĞİZ" 

Türk milletinin barışsever olduğunu söyleyen Vali Şahin, “Dombra’nın müziğini duyunca ya da kurt işaretini görünce sanki Atilla tekrar kapılarına dayanacakmış, Sultan Süleyman tekrar Viyana önlerine gelecekmiş gibi korkanlar var. Korkmalarına gerek yok. Biz barışsever bir milletiz. Ancak, düşmanlarımızın korkması çok normal. Büyük Türkiye yüzyılı geldi. Güçleneceğiz, büyüyeceğiz ve dünyaya tekrar barış ve adaleti getireceğiz.” ifadeleriyle sözlerini son verdi.  

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN