Türk çağdaş sanatının önemli ismi Prof. Halil Akdeniz vefat etti. 80 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçı, akademisyen Prof. Halil Akdeniz’in vefat haberini sanatçısı olduğu Mine Sanat Galeri, sosyal medya hesabından duyurdu.

Prof. Halil Akdeniz’in cenazesi, yarın Antalya'nın Kumluca ilçesi Güzören Mahallesi'nde bulunan Merkez Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından köy mezarlığına defnedilecek. Prof. Halil Akdeniz için kapsamlı anma töreni, sevenlerinin büyük bir kısmının İstanbul dışında olması nedeniyle Eylül ayında düzenlenecek. 

Geçen yıl Boyut Yayın Grubu tarafından yayınlanan, editörlüğünü Ümmühan Kazanç’ın yaptığı Halil Akdeniz: Otobiyografik Yaşamı ve Sanatı, Kavramlar ve Sınırlar Ötesi kitabında, Akdeniz’in, T.C. Dışişleri Bakanlığı yurt dışı Büyükelçilik Kültür Müşavirliği görevlerine kadar uzanan sanat serüveni konu alınıyor.

HALİL AKDENİZ KİMDİR? 

1944 yılında Antalya’da doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Devlet Yurtdışı ihtisas sınavı bursunu kazanarak Almanya’ya gitti. Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde–HdK, Berlin (bugünkü Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi) lisans ve uzmanlık öğrenimi gördü.

İzmir Ege Üniversitesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde master, sanatta yeterlilik ve doktora dereceleri aldı. 1986’da yardımcı doçent, 1987’de doçent, 1994’te profesör oldu.

1996-2001 yılları arasında T.C.Bonn ve Berlin Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği ve 2001’de Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

2001-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’de ilk kez sanat bilimini kurarak Anadolu Üniversitesi’nde (2003) ve Işık Üniversitesi’nde (2008) Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans Programlarını açtı.

Hali̇l Akdeni̇z Portre

Muhabir: DUYGU TEKİN