Antalya
Yayın Tarihi : 25.05.202315:03
Güncelleme Tarihi : 25.05.202315:08
A
GÜNDEM
Kira artışına onlar da dayanamadı
Kira artışına onlar da dayanamadı

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle Antalya’ya göç eden Ukrayna ve Rusya vatandaşları yüksek kira bedelleri nedeniyle şehirden ayrılmaya başladı. Antalya’yı terk eden Rus ve Ukraynalıların Mersin ilini tercih ettiği vurgulandı.

Yaşanan savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek başta Antalya olmak üzere yurdun birçok şehrine göç eden Rus ve Ukraynalı vatandaş yüksek kira fiyatlarından memnun değil.  Rus-Ukrayna savaşı ve ardından 6 Şubat depremleri nedeniyle yoğun göçe maruz kalan Antalya’da kira fiyatlarının yükselişi karşısında önlem alınamadı.

KİRA ARTIŞLARI SADECE KONUTLARDA YAŞANMADI

Antalya’da kira artışları sadece konutlarda yaşanmadı. İşyeri kiralarında da yaşanan yüksek artışlar karşısında bazı işyerleri kapanmak zorunda kaldı. Antalya Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada, kira artışları bu şekilde devam ederse kısa süre içerisinde çok sayıda işletmenin kapanacağına dikkat çekildi.  Son iki yıldır vatandaşların en büyük sorunu haline gelen kira fiyatlarındaki artışa yönelik çözümler konuşulmaya devam ediyor. Antalya'da 3 kişinin girişimiyle kurulan 'Kiracılar Dayanışma Platformu' 5 ayda 6 bin üyeli sivil toplum ağına dönüştü.

Kiracılar Dayanışma Platformu her alanda yaşanan bu önemli sorunu dile getirmeye devam ediyor. Platformdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Antalya'daki kira fiyat artışını kelimelerle tarif etmek oldukça zor. Geçtiğimiz günlerde bir ev sahibi bin 500 lira olan kira bedelini 12 bin liraya çıkartarak kiracısını evden atmak istedi. Üstelik kiracının eşinin yoğun bakımda olduğunu bile bile aileyi kapı dışarı sokağa atmak istedi.”  

HABER: BÜLENT ÖNER

 

Paylaş
ETİKETLER:
#Bülent Öner
YAZAR: