Antalya
Yayın Tarihi : 23.05.202314:45
Güncelleme Tarihi : 23.05.202314:47
A
GÜNDEM , EĞİTİM
27. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları sonuçları açıklandı
27. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları sonuçları açıklandı

AKDENİZ Üniversitesi'nin (AÜ) düzenlediği matematik alanında Türkiye'nin en uzun soluklu etkinliklerinden olan Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları'nın 27'ncisi tamamlandı. Kazananlar düzenlenen törenle açıklandı.

AÜ'nin düzenlediği 27. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları sonuçları düzenlenen törenle açıklandı. Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, “Öncelikle bu olimpiyat düzenlenmesinde büyük emekleri olan başta Prof. Dr. İlham Aliyev ve Prof. Dr. Mustafa Özdemir olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Olimpiyatlarda ödül alan tüm öğrencilerimizi ve ailelerini kutluyorum. Buradan ödül alanlara da alamayanlara da bir mesaj vermek istiyorum. Önemli olan mücadeleyi bırakmamaktır. İnanın göreceksiniz ki gelecekte kazananlar istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam edenler olacaktır. 'Kader gayrete aşıktır' derler. Bu yolda gayreti asla bırakmayın. Çünkü ülkemizin sizin gibi zeki gençlerin gayretine ve çalışmasına çok ihtiyacı var. Çıktığınız bu güzel yolculukta şimdiden hepinize başarılar diliyorum" diye konuştu.

 

GENÇLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM

Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Özdemir, “Bu öğrencilerden Milli takımımızda olan öğrenciler de var, daha 4. 5. Sınıf olmasına rağmen 6. Sınıf olarak sınava katılan ve soruların tamamını doğru yapan öğrenciler de var. Dünya olimpiyatlarında başarılı olan öğrenciler ABD, İngiltere ve dünyanın birçok ülkesindeki prestijli üniversitelere sınavsız kabul edilmektedir. Dünya matematik olimpiyatı öğrencilerinin kıymetinin farkında, umarım biz de farkına varır ve bu çocuklarımıza sahip çıkabiliriz. Bundan 1 ay önce yapılan Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında kızlarımız 2 altın ve 2 gümüş madalya ile Ukrayna'nın ardından Avrupa ikincisi olmuşlardır. Dünyada da 5. sırayı alarak bizleri gururlandırdı. Hatta altın madalya alan iki olimpiyatçımız İrem Gülce Yazgan ve Melek Güngör 42 tam puan ile bu madalyayı hak etmiştir" dedi.

 

 

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ DE YARIŞTI

Bu başarılara hakettiği değerin verilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Özdemir, “Matematik olimpiyatı zekanın yani görünmeyen bir yeteneğin yarışması olduğu için, basında ve kamuoyunda maalesef eğlence ve iddia içeren yarışmalar kadar değerli görülmemektedir. Bilimin, teknolojinin ve akılın yarıştığı günümüzde olimpiyat sınavında ülkemizi temsil edip madalya alan olimpiyatçılarımızın da bir ağırlığı kaldırıp altın madalya almış bir halterci kadar değerli görüldüğü, kıymetinin daha iyi bilindiği günleri de göreceğimize inanıyorum" diye konuştu. Prof. Dr. Mustafa Özdemir lise öğrencilerinin yarıştığı olimpiyatlarda bu yıl ortaokul öğrencilerinin de yarıştığına değinerek, “Çünkü, matematik olimpiyat eğitiminin yabancı dil eğitimi gibi küçük yaşta başlamasının öneminin ve beynin küçük yaşlardan itibaren geliştirilmesi gerektiğinin bilincindeyiz" şeklinde konuştu.

 

1992 ÖĞRENCİ KATILDI

Olimpiyata katılabilmek için yapılan yeterlilik sınavına 520 ortaokul, 1472 lise öğrencisi katıldı ve bu öğrencilerden toplam 700'ü final sınavına katılma hakkı kazandı. Final sınavına 80 altıncı, 77 yedinci, 63 sekizinci, 173 dokuzuncu, 115 onuncu ve 123 onbirinci sınıf öğrencisi katıldı. Sınav İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere 4 şehirde yapıldı. Yeterlilik Sınavında ortaokul öğrencilerine 15 soru 70 dakika, lise öğrencilerine ise 20 soru 200 dakika verildi. Final sınavında ise hem ortaokul hem de lise öğrencilerine 15 er soru sorulup 100 dakika zaman verildi.

 

 

EN BAŞARILILAR LİSTESİ

Final sınavında alınan madalya sayısına göre en başarılı ilk 5 il, 62 madalyayla İstanbul, 28 madalyayla İzmir, 20 madalyayla Kocaeli, 19 madalyayla Denizli ve 11 madalyayla Ankara oldu. Sınavın en başarılı öğrencileri 6. Sınıflarda Batu Emirhan, Zeynep Çıtlak, Mahmet Emre Karabudak, 7. Sınıflarda Kuzey Kösedağ, Deniz Demir Kartal, Yağız Gündoğan, 8. Sınıflarda Bengisu Demirbaş, Mustafa Dörtlüoğlu, 9. Sınıflarda Selim Doğan, 10. Sınıflarda Tuğra Canbaz, 11. Sınıflarda Mehmet Can Baştemir oldu.(DHA)

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: