Antalya
Yayın Tarihi : 20.05.202313:36
Güncelleme Tarihi : 20.05.202313:42
A
GÜNDEM
Charles Michel: "Rusya'ya karşı yeni önlemler alacağız"
Charles Michel: "Rusya'ya karşı yeni önlemler alacağız"

Japonya'nın dönem başkanlığında, ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi 2023 başladı. Japonya'da gözler, ülkenin güneybatısındaki Hiroşima'da 3 gün sürecek G7 Zirvesi'ne çevrildi. Zirve 21 Mayıs'a dek sürecek.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun ev sahipliğindeki G7 zirvesine ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderleri katılıyor. Ayrıca zirveye, G7 ülkelerinin yanı sıra AB, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya ve Vietnam da davetli.

 Dün Ev sahibi Japon Başbakan ile eşi Kişida Yuko, misafir devlet ve hükümet başkanlarını, Hiroşima Barış Anıtı Müzesi önünde karşıladı. 1945'te atılan atom bombası dönemine ait 100 bini aşkın eser ve kalıntıların sergilendiği müze, G7 liderlerinin toplu şekilde ilk ziyaretine sahne oldu.

Kişida çiftinin eşliğinde, ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden dahil konuk liderler ve eşleri tarihi müze ile yerleşkeyi gezdi. Ziyaret sonrası liderler, yerleşkede, atom bombası kurbanları için inşa edilen anıt mezara yürüdü ve çiçek çelenkleri koydu.

ABD, 1945 yılının 6 Ağustos'unda Hiroşima'ya, 9 Ağustos'unda Nagazaki'ye attığı atom bombalarıyla 210 bine yakın kişinin ölümüne sebep olmuştu. Biden, 1945'teki atom bombası saldırısı sonrası Hiroşima'ya gelen görevdeki ikinci ABD Başkanı oldu. Daha önce Barack Obama, 2016'da Hiroşima'yı ziyaret etmişti. Küresel siyasi ve ekonomik sorunların çözümünde önemli uluslararası platformlardan biri sayılan G7 Liderler Zirvesi, Grand Prince Hiroshima Hotel'de gerçekleşiyor.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, yaptırımlardaki yasal boşlukları kapatacaklarını ve Rusya ile elmas ticaretini kısıtlayacaklarını söyledi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Japonya'nın Hiroşima kentindeki G7 Liderler Zirvesi öncesinde basına açıklamalarda bulunarak, "Ukrayna'ya güçlü biçimde askeri, siyasi, insani ve mali destek sağlamaya devam edeceğiz. AB ve üye ülkeler, Ukrayna'ya şimdiye kadar 70 milyar avronun üzerinde yardımda bulundu. AB Rusya'yı engellemek için yaptırım paketleriyle kapsamlı adımlar atıyor. Artık yaptırımlardaki yasal boşlukları kapatmaya odaklandık." diye konuştu.

"Rus elmaslarının ticaretini kısıtlayacağız. Rusya’nın kritik malzemelere erişimini önlemeye devam edeceğiz, yeni tedbirler alacağız. AB'nin değerlerini ve menfaatlerini muhafaza etmekte kararlıyız. Ayrışmak istemiyoruz ama aşırı bağımlılıklarımız azaltmak ve riski düşürmek istiyoruz." Diye konuşmasına devam etti.

G7 zirvesinde Rusya'ya yönelik yaptırımların neden gerekli ve haklı olduğunu açıkça ortaya koyacaklarını, Çin ile ilişkilerin de toplantıda ele alınacağına değinerek, "Çin ile istikrarlı ve yapıcı bir ilişki karşılıklı çıkarımızadır." Dedi ve Çin'in haksız uygulamalarını da ele almaları, ticari ilişkileri yeniden dengelemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

HABER: YEŞİM ERTAN 

Paylaş
ETİKETLER:
#Yeşim Ertan
YAZAR: