Antalya
Yayın Tarihi : 16.05.202314:44
Güncelleme Tarihi : 16.05.202316:54
A
GÜNDEM
Konyaaltı plajları sezonu bir ay geç açtı
Konyaaltı plajları sezonu bir ay geç açtı

Dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde 1 ay önce sezon açılmasına rağmen hazırlıklar bitirilemedi. Sezonun geçen yıla göre 1 ay geç açıldığı Konyaaltı sahilindeki 33 plaj ve buna bağlı işletmelerde hummalı bir hazırlık var. 

Konyaaltı’ndaki 33 plajda yaz sezonu hazırlıkları hâlâ sürüyor. Sahilin tek kadın yöneticisi olan Frida Beach’ın sahibi Meral Beşenk Kaya, ekonomik nedenlerle yerli turistlerin ve halkın artık ücretli plajlara rağbet etmediğini, tek gelir kaynaklarının yabancı turistler olduğunu söyledi.

AÇILIŞ İÇİN 2 MİLYON TL GEREKLİ

“Bir işletmenin sezona hazırlanması için başlangıçta 2 milyon TL’lik bir harcama gerekiyor,” diyen Meral Beşenk Kaya, “Sahile kış boyu dalgaların yığdığı kumsal, iş makineleri kiralanarak düzeltiliyor. Kumsala ahşap platform kuruluyor, platform mobilyaları yenileniyor ya da onarılıyor; şezlonglar, şemsiyeler, şezlong minderleri yenileniyor. Bir şezlongun 1000 TL olduğunu söylemeliyim. Sahilde tuz ve nem yıpranmayı hızlandırıyor. Kafe bölümündeki tabaklar, bardaklar vs. yenilenip tamamlanıyor. Aylık su giderimiz bile 6 bin lirayı buluyor. Plaj kafesindeki  boya, badana, tamir işlemleri önemli kalemleri oluşturuyor. Kış sezonundan 5 kat fazla eleman işe alınıyor. Çalışanların lojman ve beslenme ihtiyaçları da önemli bir yekûn tutuyor,” dedi.

‘15 NİSAN’DA AÇILMIŞTI

Geçen yıl 15 Nisan’da sezonu açtıklarını hatırlatan Meral Beşenk Kaya, hava koşulları nedeniyle sezona bir ay gecikerek başladıklarını vurgulayarak, “Konyaaltı’nda 33 plaj ve bu plajlara ait kafe bulunuyor. Müşteri bir gün boyunca kahvaltı, yemek, içecek, aperatif, duş ve şezlong hizmeti alıyor. Bütün bunlar ise yerli halk için büyük bir yekûn tutuyor,” ifadelerini kullandı. 

HABER: ASUMAN AYDIN ORUÇOĞLU 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: