Antalya
Yayın Tarihi : 15.05.202316:46
Güncelleme Tarihi : 15.05.202316:50
A
GÜNDEM
Unutulmaya yüz tutan pek çok mesleğin içinde artık terzilik de var
Unutulmaya yüz tutan pek çok mesleğin içinde artık terzilik de var

Geleneksel ve modern dokunuşlar ile her dikişin usta ellerden atıldığı tasarımlarla her anınızı özel kılmayı eminim hepiniz istersiniz. Tecrübeli ellerden, kaliteli kumaşlardan tam vücudunuzun ölçülerine uygun bir giysiye sahip olmak için konfeksiyon, hazır giyim ne kadar uygun bilmiyoruz. Ancak bildiğiniz gibi özel dikim giysi birçok kesim tarafından hem prestij hem de farklılık yaratmak adına önemli bir konudur. Sizler de günümüzde üretilen standart bedenlerin dışına çıkıp kendi vücut hatlarınıza uygun özel bir elbiseye sahip olmak ister misiniz? Bu talebin muhatapları Terziler çok dertli. Artık hazır giyim öne çıktı bizler unutulduk diyorlar.

Antalya Konyaaltı Gürsu mahallesinde yıllardır terzilik yapan Ahmet Türe’’ En çok gereksinim duyulan mesleklerden biri terzilik, maalesef şu anda yok olmak üzere. Tamamen yok oluyor, bir tane çırak yetiştiremiyoruz. 1962’den beri tam 60 yıldır terzilik yapıyorum. Son 20 yıldır yok oluşumuzu üzüntüyle izliyorum.’’ Diye şikayetini dile getiriyor. 

Terzilik çok mu zor, meşakkatli bir iş mi, para kazandırmıyor mu diye sorduğumuzda ise ‘’Zorluğu pek yok, istek ve biraz da yetenek ancak ilerisini düşünüyor insanlar, bu mesleğin geleceği ne, emekliliği var mı, sigorta sorunu hepsi insanları uzaklaştırıyor meslekten. Ismarlama terzilik çok az şu anda, ancak belli bir gelir grubunun isteği var, çok yüksek fiyatlar çıkıyor çünkü. Kumaşlar çok pahalı ama kumaşın olsa ne olur giyebileceğin bir şekle gelmeden. Bir elbise, bir kaban, bir palto, bir takım elbise diktirmek için çaba harcamıyor kimse, hazır giyim kolayına geliyor ama aynı kalite ve üstüne uygunluğu bulmak zor. Sana özel dikilen giysinin duruşu başka, aynısından bulunmayan eşsiz bir kıyafet.’’ Diye anlatıyor terzi elinden çıkma giysileri.

‘’Artık konfeksiyonda da aldı başını gidiyor fiyatlar.  Bizim malzemelerimiz, dükkan kiralarımızda öyle. Bir örnek vereyim kumaş fiyatları gibi artışa yetişemiyoruz, bir paket makine iğnesi 150 kuruştu, şimdi tanesi 40 lira böyle bir artış mı olur, sorunca Dolarla geliyor ne yapalım diyorlar. İnsanlar daha çok tamirat getiriyor artık, konfeksiyon pahalanınca bütçe yetmiyor. Bizim de ekmek paramız böyle çıkıyor’’ diye derdini döküyor, küçücük dükkanında 62 yıldır severek yaptığı mesleğinin artık kimsenin umurunda olmadığı üzüntüsüyle…

HABER: YEŞİM ERTAN 

Paylaş
ETİKETLER:
#Yeşim Ertan
YAZAR: